243 cursus voor kaartreproduktietechniek, die in september 1956 te München werd gehouden Mannerfelt somde daarbij de nieuwste ontwikkelingen in de cartografische techniek op, zonder volledig te kunnen zijn. Hoe onvolledig zijn kort verslag is geweest, blijkt uit de thans voor ons liggende publikatie van Gigas. Deze publikatie van het Institut für angewandte Geodasie, dat West-Duitslands internationale contacten op het gebied van de cartografie behartigt, loopt vooruit op de door Esselte nog uit te geven volledige hande lingen van de Stockholmse conferentie. Deelnemers aan de boven genoemde cursus te München zullen bij het lezen van Gigas' verslag de indruk krijgen, dat het behandelde op de Esselte-conferentie minstens even belangrijk is geweest als datgene wat zij op de cursus konden vernemen, waarbij nog opgemerkt moet worden, dat de behandeling in Stockholm kernachtiger is geweest. De volgende onderwerpen werden ter discussie gesteld 1Plastic tekeningdragershun eigenschappen en toepassing in de cartografie en in de reproduktie. 2. Kopieerrasters. 3. Het graveren en de graveerlagen. 4. Vervaardiging van kleurdrukplaten. 5. De „strip mask"-methode. 6. Het drukken van kaarten. 7. Mechanisatie van het beschrijven van kaarten. 8. Organisatie en produktie. 9. Internationale samenwerking. Wie in kort bestek wil worden ingelicht omtrent eigenschappen van plastics, zoals deze zijn ervaren door de cartografische insti tuten als b.v. de Schweizerische Landestopographie, de Ordnance Survey, kan hiervoor Gigas' verslag raadplegen. Wie de kopieermethodennegatief en positief procédé in hun voor- en nadelen wil zien uiteengezet, die raadplege daartoe het hier besproken verslag. Ook de mogelijkheden van het graveren op glas of op plastic zijn beter uit de doeken gedaan dan b.v. tijdens de cursus te München het geval was. Wie het oordeel van de gebruikers en niet dat van de verkopers over instrumenten (b.v. de lichtzet- machines) en materialen wil vernemen, kan daartoe het verslag raadplegen, waarin nagenoeg alle onderwerpen op een zakelijke wijze zijn behandeld. Een schat van feitenmateriaal, bijeenge bracht door de mensen uit de praktijk, is hier in beknopte vorm aanwezig. In deze bespreking kan niet in details worden getreden. Daarmee zou bovendien het aangehaalde artikel van de werkgroep voor kaartreproduktie worden gedupliceerd. Maar wel zal hier nog worden ingegaan op het novum dat in Stockholm is vertoond: b Zie hiervoor het artikel: De moderne techniek van het vervaardigen van kaarten, samengesteld door de Werkgroep voor kaartreproduktie van de Nederlandse Rijkscommissie voor Geodesie. Tijdschrift voor K. en L. !957» blz. 82.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 25