LANDMEETKUNDE Landmeetkundige instrumenten 244 een internationale conferentie, waarbij de particuliere initiatief nemer selectief te werk gaat bij het uitnodigen van de buitenlandse vertegenwoordigers. Zou een ander land als het neutrale Zweden zich zo iets kunnen veroorloven In de tweede plaats ziet men hier een internationale binding tussen specialisten op het terrein van de praktische cartografie. Het is immers zo, dat deze groep zich in internationaal verband bij vele manifestaties kan aansluiten. We zien de namen van deze vakspecialisten dan ook veelal op de deel nemerslijsten van de congressen van de Association Internationale de Géodésie, van de Union Internationale de Géographie, of van de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie. De wetenschap van de kaartproduktie kon in deze internationale bijeenkomsten uiteraard niet tot haar recht komen. In de Stockholmse conferentie moet dan ook een eerste poging worden gezien om te komen tot een internationale vereniging voor praktische cartografie. In de kringen van de beoefenaren van de geodesie, van de foto grammetrie en van de geografie treft men velen aan die de carto grafie welgezind zijn. Het plan om mettertijd de cartografie haar eigen internationale organisatie te geven, zal bij hen ongetwijfeld weerklank vinden. Met het opsommen van de namen der commissie leden die zich met de voorbereiding van zulk een internationale organisatie hebben belast eindigt het verslag van Dr. Gigas. C. K. Ir. H. C. M. LUYTEN, leraar M.O., Roosendaal (Vervolg en slot van jaargang 1956, blz. 382) 11. Theodoliet THEO 030. Deze nieuwe theodoliet uit Jena (figuur 41) is een instrument van middelmatige nauwkeurigheid, geschikt voor toepassing in diverse sectoren van lagere landmeetkundige praktijk, zoals triangulatie en polygonering van lagere orde, uitzettingswerk, nauwkeurigheidstachy- metrie, alsmede voor optische afstandsmeting van veelhoekszijden. De algemene neiging bij de constructie van moderne instrumenten, ze voor zoveel mogelijk doeleinden geschikt te maken, komt ook hier tot uiting. In de eerste plaats moge in dit verband worden vermeld de moge lijkheid, de eigenlijke theodoliet van het onderstel af te nemen en te vervangen door een optisch centreerinstrument, een signaal of een horizontale baak, waardoor het mogelijk is hoek- en lengtemeting met geleide centrering uit te voeren. De verkorting van de kijkers gedurende de laatste decennia, mogelijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 26