!3C 252 De centrering van het instrument kan men uitvoeren m.b. centreerstok (zie figuur 44), waarbij men een afwijking van ca. verwachten kan. De bijbehorende DAHLTA-baak (zie figuur 51) is een 4 m lange, opklapbare cm-baak en heeft een instelmerk voor de nullijn van het diagram. Onder dit instelmerk is de verdeling in rood uitgevoerd. Voor de meting van magnetische azimuts kan men een doos- of een buisboussole op het instrument mon teren. De theodoliet kan met de stelschroeven van het onderstel worden afgenomen en worden vervangen door een optisch centreerinstrument of een signaal, zodat men meting met geleide centrering kan uit voeren. Ten slotte zij nog vermeld, dat men, evenals bij de andere nieuwe theodolieten van Zeiss, een dubbel beeldprisma voor het objectief kan plaatsen. rj. Rcductictachy meter REDT A 002 Deze nieuwe REDTA uit Jena (figuur 52) ver schilt slechts weinig van zijn voorganger. In hoofd zaak is de optische inrichting verbeterd. Het instrument is geschikt voor nauwkeurigheids- tachymetrie, optische veelhoeksmeting en detailmeting volgens de poolcoördinatenmethode. Evenals het oude type is dit instrument slechts zelfreducerend voor de horizontale afstand; de hoog teverschillen moeten worden berekend door de hori zontale afstand met de tangens van de elevatiehoek te vermenigvuldigen. De reductie geschiedt d.m.v. prisma's van Bosko- vich (zie hiervoor het Leerboek der Landmeetkunde van Prof. Schermerhorn en Ir. van Steenis). Op de horizontale baak leest men de beeldverschui ving af met een nonius, die men met een optische micrometer laat coïncideren met strepen van de baak verdeling (zie figuur 53). De horizontale afstand leest men op de nonius af in dm en op de micrometertrommel in cm. Om de zgn. angulaire persoonlijke fout te elimineren, die ont staat door de ongelijke breking in verschillende vlak ken van het oog, heeft men er voor gezorgd, dat de twee helften van de intreepupil op elkaar worden afgebeeld. In de correcties van de afstand, die nodig zijn wegens het feit dat de top van de afstandsdriehoek v. een 1 mm Fig. 51-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 34