255 De buisniveaus hebben een hoekwaarde van 30"ze kunnen zonder extra beweging door de waarnemer wor den waargenomen. Het alhidadeniveau is ingebouwd in een der kijkerstutten. Om het instrument als waterpasinstrument te kunnen gebruiken, kan men op de kij ker een buisniveau (hoekwaarde 30") monteren. De centrering geschiedt m.b.v. een centreerstok (zie figuur 44) (afwijking van ca. 1 mm). De statiefkop heeft een opening van 63 mm 'in diameter. Op de centreerstok is tevens een verdeling aan gebracht, waarop men de hoogte van de statiefkop kan aflezen. De REDT A-baak (zie figuur 56) heeft een 2 cm-verdeling en twee noniussen om bij diverse afstanden een gunstige ligging van de afstandsdriehoek mogelijk te maken. De statiefpoten en de stander zijn uitschuif baar, zodat men de afleesbaak gemakkelijk horizontaal kan stellen. Voor detailmeting kan men een kleine handbaak gebruiken, zoals ook bij het oude instrument mogelijk was. Men kan de REDTA ook voor polygoonmeting met geleide centre ring (met optische afstandsmeting) gebruiken; het instrument kan nl. uit het onderstel met de stelschroeven worden genomen en worden vervangen door een signaal, door een optisch centreerinstrument of door een horizontale baak (zie figuur 37). Voor nachtelijk werk kan men zowel het instrument als de signalen verlichten met een bijpassende zaklantaarn. 14. ZEISS Waterpasinstrument Ni 3. Door de firma Zeiss is een nieuw waterpasinstrument op de markt gebracht, dat wegens verschillende noviteiten onze aandacht verdient. Het is een zeer stevig, handig en eenvoudig instrument, dat in de bouwpraktijk en in andere technische toepassingen, zoals in constructie werkplaatsen, bij stratenaanleg e.d., goede diensten zal kunnen bewij zen, evenals bij eenvoudige waterpassingen. Een typische eigenschap van dit instrument is het ontbreken van de hellingschroef, die bij de meeste moderne instrumenten dient voor het verticaal stellen van de vizierlijn. Bij de Ni 3 is nl. de vizierlijn onveranderlijk t.o.v. de draaiingsas van de kijker. Men stelt deze as verticaal met de stelschroeven en het buisniveau en heeft dan een horizontale vizierlijn. De gang van de stelschroeven is onafhankelijk van de druk op de klemplaat. Voor het richten van de kijker draait men hem globaal met de hand 1i Fig. 55-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 37