Litteratuuroverzicht 258 Het statief van de Ni 3 heeft inschuifbare poten, die voorzien zijn van kegelvormige stalen schoenen, die ook iiwslappe grond een tamelijk stabiele opstelling geven. Uiteraard kan men bij dit instrument iedere soort baak met cm- verdeling gebruikendaar de kijker echter een rechtopstaand beeld geeft, is het gemakkelijker een baak met rechtopstaande verdeling te gebruiken. Zeiss levert daarom 4 m-lange waterpasbaken met een E- of een schaakbordverdeling in cm en rechtopstaande becijfering. Figuur 59 geeft aan hoe men met de hoogtemeting afstandsmeting kan combinerende kijker is nl. uitgerust met afstandsdraden volgens Reichenbach met vermenigvuldigconstante 100 en optelconstante o. Oskar Niemczyk, Bergmannisches Vermessungswesen, 2e deel. „Darstellungen Grundlagen". XXI 772 blz., 17 X 25 cm. Prijs 60 DM. Akademie-Verlag, Berlin, 1956. In tegenstelling met de oorspronkelijke opzet van de auteur worden in het thans verschenen tweede deel van „Bergmannisches Vermessungswesen" niet de boven- en ondergrondse metingen be handeld, maar wat hij noemtde grondslagen van de verschillende kaarteringsmethodenhet hierna volgende derde deel zal de toe passingen hiervan bevatten, terwijl in het vierde deel de boven- en ondergrondse metingen en het hiervoor gebruikte instrumentarium aan de beurt komen. Voor de bewerking van het behandelde onderwerp heeft de schrij ver zich verzekerd van de medewerking van Dr. O. Haibach, hoogleraar aan de Technische Hochschule te Clausthal. Deze is een erkend deskundige op het onderhavige gebied, die ook bij de nor malisatie van het kaartwezen in de mijnmeetkunde een zeer voor aanstaande rol heeft gespeeld. Hij heeft de eerste drie hoofdstukken (383 blz.) voor zijn rekening genomen, Prof. Niemczyk de overige twee. Bij het doorlezen van het volumineuze boekwerk komt men alras tot de ontdekking, dat dit veel meer bevat dan de titel doet ver moeden. Bovendien maakt het de recensent spoedig duidelijk, dat het niet wel doenlijk is de gehele inhoud aan een systematische bespreking te onderwerpen: de behandelde stof leent zich daartoe slecht. De geodeet die dit boek onder ogen krijgt moet er zich van den beginne af wel van bewust zijn, dat het eerste gedeelte geheel be trekking heeft op kaarten ten behoeve van de mijnbouw. Het eerste hoofdstuk heeft bovendien hoofdzakelijk betrekking op Duitse toestandende lezer vindt hierin een volledig overzicht van alle aanwezige en gewenste soorten van kaarten voor de Duitse mijnbouw. Tot op heden bestond er geen leerboek dat het gebied van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 40