versaalprincipe is de nauwkeurigheid opgevoerd tot 4 cm per 100 m. Verder is nog te noemen van K. Ramsayer: „Funktionsrechen- maschinen". Hierin werd behandeld de ombouw van gewone elek trische rekenmachines tot functierekenmachines (vooral voor de goniometrische functies)Hierbij werden twee principes besproken, nl. die met lineaire interpolatie, die het tot een nauwkeurigheid bracht van ongeveer vijf decimalen, en die met kwadratische inter polatie met een nauwkeurigheid van 7 a 8 decimalen. De ombouw is in vergelijking met de prijs van een rekenmachine niet duur, terwijl een grote arbeidsbesparing bereikt wordt en het aantal fouten en vergissingen sterk is gereduceerd. Heel interessant was de voordracht van H. Wittke over: „Elektrizitat als geodatisches Messmittel". Hierin worden geen nieuwe instrumenten behandeld, maar veel meer de mogelijkheden die de elektriciteit ons biedt, o.a. het richten met de kijker, het kaarteren met de poolcoördinatograaf, het aflezen van de theodo liet, de planchetopname, profielmeten, hoogtelijnen meten, baro metrische hoogtemeting en het opsporen van ondergrondse verken- merken en grensstenen. Het boek is goed opgezet en uitgevoerd en het geeft een uit stekende indruk van de ontwikkeling van de indirecte afstands meting en van de nieuwste toestellen van de laatste jaren. J. van Gij sen. O. von Gruber, Optische Streckenmessung und Polygo- nierung. 2e druk. 203 blz., 17 x 25 cm. Prijs 35 DM. Herbert Wichmann Verlag, Berlin, 1955. De tweede druk van dit gedegen boek is bewerkt door G. Förstner, W. Schneider en K. Schwidefsky, allen medewerkers van Zeiss- Oberkochen. Gaan wij dit boek hoofdstuk voor hoofdstuk na, dan kunnen wij het volgende opmerken Hoofdstuk 1: „Grundlagen der optischen Streckenmessung". Hierin worden de principes van de verschillende afstandsmeters behandeld. Ik geloof niet, dat dit hoofdstuk vollediger had kunnen zijn. Ditzelfde geldt ook voor hoofdstuk 2: „Gestalt der optischen Streckenmessgerate", waarin de uitvoering van de verschillende principes wordt besproken. Er worden 127 verschillende typen genoemd, die echter niet alle tot praktische uitvoering zijn ge komen. De tachymeters van de diverse firma's worden volkomen objectief behandeld. Hoofdstuk 3: „Fehlereinflüsse bei der optischen Strecken messung und ihre Bekampfung" behandelt de foutenbronnen bij de afstandsmeting. De invloed van het klimaat van de luchtlaag tot twee meter wordt zeer uitvoerig en aan de hand van enkele inciden tele onderzoekingen besproken. Hieruit zijn wel conclusies te 261

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 43