congres wordt ieder jaar meer geperfectioneerd en dit is goed, omdat de verschillende fabrikanten ons allerlei nieuws op land meetkundig gebied tonen. Het bijzondere karakter van dit congres werd nog geaccentueerd door de expositie van de Gezamenlijke Mijnen in Limburg, een fraaie bijdrage, die bijzonder op prijs werd gesteld. De N.V. Wed. J. Ahrend te Amsterdam toonde landmeetkundige instrumenten van Wild, planimeters en kaarteerinstrumenten van Ott, barometers, kijkers, baken, jalons, meetbanden, meet- veren, enz. De N.V. Atlas te Delft exposeerde de Omnigraph, d.i. een optisch teken- en reproduktietoestel, een vacuüm-kopieertoestel voor het maken van contactkopieën, kopieën gemaakt met Fotokopist, met Omnigraph, met verschillende reproduktiecamera's en met het vacuüm-kopieertoestel Druliphot, en Ozalidlichtdrukmateriaal. De N.V. Technisch Handelsbureau Bronsendiek te Rijswijk vertoonde diverse instrumenten van Breithaupt. De Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V. te Venlo, toonde verschillende Océ-toestellen en materialen voor technische repro- duktie en voor documentreproduktieprinter, combine, ont- wikkelings- en overdrukinstrumenten. De N.V. Import Handelsvereniging Imha te Amsterdam toonde Aristo-kaarteerinstrumenten, planimeters, pantografen, Haff-kaar- teerinstrumenten voor topografisch en kadastraal werk en Filler en Fiebig-tekentoestellen. Het Ingenieursbureau Kaufmann te Santpoort toonde diverse instrumenten van Kern, een detailcoördinatograaf van Haag- Streit en kijkers. De N.V. van Oortmerssen te 's-Gravenhage, vertegenwoordiger van de fabriek Zuse K-G, liet door middel van folders en mondelinge explicatie zien, hoe deze fabriek relais- en elektronische reken automaten vervaardigt. De expositie van Siewers en Niesel te Amsterdam bestond uit waterpasinstrumenten en kijkers van Zeiss en kijkers en prisma's van Hensoldt. Na de opening van de tentoonstelling begon de vergadering van de congrescommissie landmeetkundige techniek onder voorzitter schap van Prof. dr. G. J. A. Grond. Een verslag van de bijeen komsten dezer commissie zal in dit tijdschrift worden gepubliceerd. De dames woonden des morgens een onderdeel van dit programma bij, nl. de vertoning van de film „De zwarte stroom". Zij geraakten hierdoor ook in de sfeer van dit congres. De uitstekende docu mentaire viel zeer in de smaak en wel in het bijzonder bij de leden van het hoofdbestuur die de dag tevoren het voorrecht hadden ge noten in Staatsmijn Emma te mogen afdalen voor een ondergronds bezoek en daardoor het visuele beeld konden toetsen aan eigen ervaring. Terwijl de heren des middags enkele voordrachten over mijnmeet- 264

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 46