269 tijd van voorbereiding is echter te kort geweest om de vraag te kunnen beantwoorden, of alle naar voren gebrachte personen een eventuele kandidatuur zullen aanvaarden. Het bestuur wordt gemachtigd contact met hen op te nemen en het zal dan één of meer kandidaten bij de N.L.F. voordragen. De heer Ir. J. Wolthuis vertelt vervolgens iets over de werkzaam heden van de Federatie. De jaarlijks door de N.L.F. af te nemen examens scheppen enige problemen sinds de H.T.S. met een richting landmeten gekomen is. Het hoofdbestuur heeft zich afgevraagd, of de examens moeten blijven voortbestaan. Nadat de examen commissie haar zienswijze in het Tijdschrift gepubliceerd had en er enige reacties op gekomen waren, heeft het hoofdbestuur be sloten, dat de examens voor rekenaar en tekenaar voortgezet zullen worden, maar dat het examen voor landmeettechnicus zal eindigen zodra de vraag naar deze technici vermindert. Dit zal echter drie jaar tevoren worden bekend gemaakt. Er zal geen examen op lager niveau worden gehouden. De belangstelling voor de regionale bijeenkomsten blijkt minder groot te worden, wellicht een gevolg van de vele vergaderingen die er tegenwoordig worden gehouden. Ze zijn destijds ingesteld om de verschillende afdelingen te laten profiteren van de ontwikkeling van de wetenschap. Het hoofdbestuur beraadt zich hierover. De studiedagen waren dit jaar gewijd aan het internationale geofysische jaar. De steeds groeiende belangstelling voor deze dagen was ook nu zeer groot. Een hoogtepunt in het werk van de N.L.F. is de organisatie van het jaarlijkse congres en de daaraan verbonden tentoonstelling. Het is langzamerhand een traditie geworden, dat de dames van de leden ook deelnemen aan het congres. In 1957 is dit voor de vierde maal het geval. Dat de belangstelling van de zijde der dames hier voor zeer groot is, moge blijken uit het feit, dat in 1956 de dames 1/3 gedeelte van het aantal deelnemers uitmaakten. Tenslotte wijst de heer Wolthuis op het in 1958 te houden con gres van de F.I.G. Om de deelneming te stimuleren heeft het hoofd bestuur besloten 50% van het inschrijfgeld aan de Nederlandse leden te vergoeden. De heer Govers merkt op, dat dit alleen de kosten van het wetenschappelijke gedeelte betreft. De voorzitter dankt de heer Wolthuis voor zijn uiteenzetting. Vervolgens houdt de heer Mr. ir. C. G. van Huls zijn voordracht over de juridische en administratieve aspecten van de nieuwe H.T.W. Bij het debat merkt Prof. ir. W. Baarda op, dat de inleider de samenstellers van de H.T.W. idealiseert. Zij hebben getracht met een perfect model te zorgen, dat men kan doen wat men wil. Het gaat niet om een perfect kadaster, maar om een kadaster dat aan de eisen van de maatschappij kan voldoen. Een juridisch model bestaat niet. De grenslijn kan niet scherp getrokken worden tussen de limitatie en de inschakeling van het model. De terreingegevens

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 51