verwacht van de constructeur, waarin uitvoerig zowel de theoreti sche zijde van als de praktijk met dit instrument zal worden belicht. In oktober 1957 zal het instrument ook in Nederland worden ge demonstreerd. Ir. J. A. C. E. van Roermund Een nieuw bedrijf Berichten 272 Op 27 juni 1957 woonde ik op verzoek van de redactie van dit tijdschrift de officiële ingebruikneming bij van de werkplaatsen van de N.V. Ahrend- Fijnmechaniek. Dit nieuwe bedrijf, in het industriepark Plaspoelpolder te Rijswijk Z.H., is opgericht ten einde tegemoet te komen aan de bezwaren van de gebruikers van precisie-instrumenten, die voor revisie en reparatie deze instrumenten vaak weer naar de fabrieken in het buitenland moeten terugzenden. Door de directeur van het bedrijf, de heer P. van der Vis, die, evenals de meeste leden van zijn personeel, zijn instrumentmakersopleiding bij de voor aanstaande buitenlandse instrumentenfabrieken heeft genoten, is de pers rondgeleid, waarbij enkele bijzonderheden wérden medegedeeld. Zo moet de werkplaats, waar niet slechts instrumenten van Wild, doch evenzeer instru menten van andere fabrieken kunnen worden gerepareerd, gereviseerd en gejusteerd, worden beschouwd als de meest gespecialiseerde op dit gebied voor de Benelux- en Scandinavische landen, waardoor zij voor Nederland zowel deviezenbesparend als deviezenverwervend zal kunnen zijn. Voorlopig zal men in hoofdzaak in behandeling nemen theodolieten, waterpasinstru menten, verrekijkers, planimeters, microscopen, nautische instrumenten e.d. Ten gerieve van hen die de rand van hun theodoliet zelf willen onderzoeken is er een paar vast opgestelde collimatoren, terwijl het bovendien mogelijk is met een theodoliet een proefmeting uit te voeren in een op het dak van de werkplaats aangebrachte glazen meetkoepel, waar op een aantal torenspitsen en andere markante punten kan worden gericht. Hoewel thans nog slechts instrumentmakers in het bedrijf werkzaam zijn, lijkt het mij niet alleen mogelijk, doch zelfs gewenst, dat in de toekomst de staf wordt uitgebreid door het in dienst nemen van een jong geodetisch- ingenieur, waardoor ook de problemen van wiskundige aard, die zich uiter aard bij elke proefmeting zullen voordoen, gemakkelijk zullen kunnen worden opgelost. Dat de werkplaats wel in een behoefte zal voorzien, zou kunnen blijken uit de belangstelling tijdens de receptie, die na genoemde rondleiding plaats vond en waar o.m. de instituten die zich met het onderwijs in de geodesie bezighouden en de rijks- en gemeentelijke diensten die de landmeetkunde praktisch beoefenen, in ruime mate waren vertegenwoordigd. H. L. van Gent Kadaster en Hypotheken Eervol ontslagen m.i.v. 1-9-1957 de bewaarder G. W. Robaard te Goes. Benoemd m.i.v. 1-6-1957 tot landmeter ie klasse de landmeters J. Stuur man te Breda Rvk. en C. Eggink te Roermond, tot landmeter, de landmeter o.a. Ir. Th. Hemmes te Arnhem; m.i.v. 1-7-1957 tot landmeter ie klasse te Maastricht: Ir. G. S. C. van Beek. Verplaatst m.i.v. 1-9-1957 de landmeter ie klasse G. J. Docters van Leeuwen van Rotterdam naar 's-Gravenhagede landmeters R. S. Terp stra van Almelo naar Zutphen en J. van Vliet van Zwolle naar Zwolle Rvk.; de adjunct-landmeter Ir F. Prak van Rotterdam naar Maastricht; m.i.v. 1-8-1958 de adjunct-landmeter Ir. H. J. Buiten van Arnhem naar Maastricht. Technische Hogeschool te Delft Op de scriptie „Natuurschoon en landschap in betrekking tot ruilverkave ling" is op 21 juni 1957 het diploma geodetisch-ingenieur uitgereikt aan D. van der Wulp. 12 juli 1957. F-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 54