kunnen worden, doch de constructeur heeft blijkbaar de hoogte van het tekenblad (dat voor de gehele oppervlakte uit spiegelglas bestaat) boven de grond 1,50 m) niet groter willen maken dan zij reeds is. In Nederland zijn 25 Procota's in bedrijf. Een zeer gering aantal dus, als men het aantal kaartvervaardigende diensten en bureaus hier te lande in aanmerking neemt. Door haar optische eigen schappen verdient de Procota ongetwijfeld een wijder gebruik. De constructieve eigenschappen hebben de verspreiding op grote schaal vermoedelijk belemmerd. De cartograaf vraagt voor de dagelijks voorkomende incidentele handelingen van het vergroten en ver kleinen en het kopiëren 1 :i een werktuig, dat hij als een verleng stuk (in figuurlijke zin) van zijn tekentafel kan beschouwen. De Procota mist helaas de eigenschappen die haar tot een handig werktuig zouden stempelen. Dat het een nuttig en nauwkeurig werkend toestel is, wordt algemeen erkend. De slijtage na b.v. een vijfjarig gebruik blijkt echter aanzienlijk te zijn. De Pantolux (zie fig. 2) Produkt van de fa. Hoh und Hahne, Offenbach. De Pantolux is de nieuwe uitvoering van de in de jaren i954-'55 hier te lande gedemonstreerde Hohlux optische pantograaf van bovengenoemde firma. Gegevens en afbeeldingen, betrekking hebbende op deze Hohlux, zijn in Nederlandse vakkringen bekend, daar dit instru ment gedurende een jaar werd geadverteerd in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, nl. van juni 1954 tot juni 1955. In de Duitse litteratuur bespreekt o.a. Engelbert de Hohlux (2), (3)- Vergelijkt men de constructie van de Hohlux met de principes die de Stadtvermessungsdirektor Gröne uit Duisburg reeds in 1944 heeft aangegeven (1), dan komt men tot het vermoeden, dat de Hohlux optische pantograaf volgens dit principe is gebouwd. De firma Fotokopist, Stratmann en Co, te Essen-Werden deelt echter in de Vermessungstechnische Rundschau (12) mede, dat haar patent op een optische pantograaf, Omnigraph II, uit 1951 dateert en dat alle andere na dien ontwikkelde instrumenten van dit model zijn afgeleid. Hoe de verhouding van de Duitse patenten onderling is en hoe zij zich tot het uit 1941 daterende patent van de Procota ver houden, behoeft in dit artikel niet nagegaan te worden. Hier in Nederland verscheen de Hohlux in 1954 op de markt. De constructiematen van deze optische pantograaf waren zodanig, dat W. Engelbert in het Z.f.V. (2) opmerkt: „Mehrere Einzelteile des optischen Pantographen erscheinen recht grob und überdimen- sioniert". Behalve deze kritiek waren er vele onvolkomenheden bij het toestel aan te wijzen. Dit heeft aanleiding gegeven tot een nieuwe constructie: de Pantolux. Het valt direct op, dat de optische as niet meer verticaal, doch onder een helling geplaatst is. Deze helling is veranderlijk. Om het 227

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 9