3°5 Door deze beslissing van de Kroon mogen dus waterschappen ook namen geven aan nieuwe wegen. De vragensteller in De Gemeen testem van 18 september 1954, nr. 5293 (140) is aan het twijfelen geraakt of het gegeven antwoord in dat nummer wel juist is geweest en stelt een nieuwe vraag, die ik met het antwoord hieronder laat volgen (143) Overwegendeenz., dat voorts ingevolge art. 120, sub 27, van het Algemeen Waterschapsreglement voor Noordholland het College van Hoofdingelanden de bevoegdheid heeft verordeningen vast te stellen in het huishoudelijk belang van het waterschap; dat het geven van namen aan wegen, welke in eigendom, beheer en onderhoud bij het waterschap zijn, geacht kan worden een aangelegen heid te zijn, welke behoort tot het huishoudelijk belang van het water schap dat het eerder genoemde besluit van 25 oktober 1952 dan ook niet is genomen in strijd met de inrichting van het waterschap; dat derhalve in dit opzicht het bestreden besluit niet kan worden gehandhaafd Gezien enz. Kon. besluit 13 april 1955 nr. 39. 13. Naamgeving aan wegen; gemeente of waterschap. In Uw antwoord op vraag 12 in De Gemeentestem nr. 5293 adviseert U bij het geven van namen aan wegen die in eigendom toebehoren aan polders en door die polders worden onderhouden en beheerd, te voren overleg te plegen met de besturen van die polders. Bedoeld overleg heeft wel plaats gehad, doch overeenstemming kon niet worden ver kregen. In het licht van het K.B. van 13 april 1955 nr. 39 (Gemeentestem nr- 5335) rijst de vraag of de raad i.e. wel tot het geven en wijzigen van namen kan overgaan. Een goede straatsgewijze huisnummcring is toch alleen mogelijk indien deze op de naamgeving is gebaseerd. Gaarne zal ik Uw zienswijze omtrent het vorenstaande vernemen. Bij de beantwoording van vraag 12 in ons nummer 5293 gingen wij uit van het standpunt, dat het geven van namen aan nieuw aangelegde wegen en het wijzigen van namen van bestaande wegen ligt op het terrein van de huishouding van de gemeente en dat de bevoegdheid daartoe op grond van art. 167 der gemeentewet toekomt aan de raad der gemeente binnen welker gebied de wegen zijn gelegen. Dit standpunt is ook ingenomen door Gedeputeerde Staten van Noord holland bij hun vernietiging van een desbetreffend besluit van een waterschap, dat geleid heeft tot het Kon. besluit, in de thans ingezonden vraag aangehaald. Volgens dit Kon. besluit echter kan het geven van namen aan wegen, welke in eigendom, beheer en onderhoud bij het waterschap zijn, geacht worden een aangelegenheid te zijn, welke behoort tot het huishoudelijk belang van het waterschap. Daarmede is de controverse in het leven geroepen, waaraan ook door de geachte inzender uiting wordt gegeven. Inderdaad is de naam geving aan straten en wegen en daaraan verbonden huisnummering voor de instandhouding van het bevolkingsregister zozeer een huis houdelijk belang van de gemeente, dat aan de bevoegdheid tot het geven van straatnamen (die in meerbedoeld Kon. besluit in het algemeen aan de gemeente niet wordt ontzegd) o.i. niet een halt wordt toe geroepen bij wegen, die in eigendom, beheer en onderhoud bij een water schap zijn. Wij achten dan ook het Kon. besluit ten onrechte genomen. Blijkbaar is over het hoofd gezien, dat wanneer beide besturen terzake van eenzelfde weg tot naamgeving overgaan, een situatie ontstaat, waarvoor geen oplossing kan worden gevonden, nu op grond van de gelijke orde van beider besluiten het optreden van de een de ander

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 35