34» nemers op het terrein zou kunnen gaan wonen, om toezicht te kunnen houden op het zeer kostbare instrumentarium; f) van de hitte en de rook die de Shell raffinaderij voortdurend ontwikkelt, mocht geen enkele hinder worden ondervonden. Ondanks de hierboven genoemde beperkingen werd een negental geschikte plaatsen gevonden, waaruit t.z.t. in Nederland een keuze zou worden gedaan. Onderwijl werd niet vergeten, de nodige contacten te leggen met de overheid en de grote maatschappijen, zoals de C.P.I.M. (Shell) en de K.L.M. Ir. Meuter, hoofd van het Kadaster, bewees hierbij onschatbare diensten door ondergetekende overal te introduceren. Bovendien werden de nodige gegevens verzameld om, teruggekeerd in Nederland, tot een meer gefundeerde kostenbegroting te kunnen komen dan oorspronkelijk was opgesteld. Het verkrijgen van al deze positieve resultaten in een kort tijds bestek gaf de richting aan voor de verdere voorbereidingen. De afdeling Technische Fysica van de Technische Hogeschool stortte zich in een avontuur door de bouw van de nog ontbrekende versterker voor de Belin-chronograaf en verschillende andere in strumenten op zich te nemen. Door deze bouw op de voet te volgen kregen wij er een idee van hoeveel aangename maar ook minder aangename verrassingen de elektronica ons kan bezorgen. Wij waar deerden het des te meer, dat ons op Cura£ao de nodige bijstand van elektronici was toegezegd door K.L.M. en P.T.T. Op het Laboratorium voor Geodesie werd de meridiaankijker geheel gereviseerd. De afdeling Vliegtuigbouwkunde gaf advies omtrent de beste vorm die aan de waarnemingshuisjes voor meridiaankijker en pris ma-astrolabium gegeven moest worden, om tijdens de waarne mingen geen hinder te hebben van de steeds heersende oostenwind. Constructie en materiaalkeuze zijn echter nog punten geweest, waar ervaren bouwers zich het hoofd over hebben gebroken. Door de hoge eisen, aan zo'n waarnemingshuisje gesteld, kwam men steeds met te kostbare oplossingen naar voren. Ten slotte viel de keuze op een huisje, met een geraamte van Dexion hoekstaal en een bekleding van tegen het weer bestand triplex en vlakke eternietplaten. Het schuifdak zal dubbelwandig worden uitgevoerd. Om het instrument op een zo constant mogelijke temperatuur te houden, zal er overdag een kap van warmte-isolerend materiaal overheen worden geplaatst. De twee overige gebouwtjes zullen van steen worden opgetrokken. In het eerste komt de maancamera te staan, in het tweede, de centrale post geheten, worden de kwarts- klokken en de andere elektronische instrumenten opgesteld. In de centrale post moet air-conditioning worden toegepast. Intussen was er nog niet beslist waar het astrostation definitief opgebouwd zou worden. Een omstandigheid, waarbij tot nog toe onvoldoende was stilgestaan, maakte deze beslissing echter bijzon-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 14