349 der eenvoudig. Het is nl. zo, dat op elk station, aangesloten bij de Internationale Tijddienst, de uurwerken de ziel van het instrumen tarium vormen. Het tegelijkertijd uitvallen van die uurwerken op een station betekent daar de grootst denkbare ramp. En die ramp hing ons op Cura$ao boven het hoofd, zodra de elektrische voeding van de kwartsklokken zou stagneren. Het eilandsnet, waaruit ons station zou worden gevoed, heette echter voldoende betrouwbaar te zijn, totdat Ir. Meuter dit in het voorjaar van 1956 eens is gaan toetsen. Hij telde in vijf weken al verscheidene onder brekingen in de stroomvoorziening. Dit betekende, dat voor ons station naar een andere stroombron moest worden uitgezien. Een bijzonder gelukkige omstandigheid op Cura9ao is dat de C.P.I.M.- raffinaderij eigen elektrische stroom opwekt, waarin gedurende de laatste jaren nog nooit een onderbreking is voorgevallen. Het net, op de C.P.I.M.-centrale aangesloten, is wel omvangrijk, maar ligt voornamelijk in gebieden waar wij ons station onmogelijk kunnen plaatsen, zoals op fabriekscomplexen, woondorpen van employe's, enz. De heer Telle is er echter in geslaagd juist aan de rand van het C.P.I.M.-net een zeer goede plaats voor ons station te vinden. Dit terrein ligt in een waterwingebied van de C.P.I.M. en wordt Muizenberg genoemd. Deze naam hebben wij ook aan het astrostation gegeven. Wij prezen ons gelukkig met deze oplossing en mochten de om standigheid niet te zwaar nemen, dat er op en nabij het terrein geen woonhuizen voor de waarnemers voorkwamen. Om hierin te voorzien werden twee zgn. pre-cut houten huizen besteld bij Bruyn- zeel in Suriname. De kosten van de op Curasao uit te voeren werkzaamheden vielen echter zonder uitzondering tegen. Het was de C.P.I.M. die ons op waarlijk grootse wijze de onontbeerlijke hulp schonk. Om op de technische voorbereidingen in Delft terug te komen, het overwinnen van de onvermijdelijke kinderziekten van het instrumentarium heeft ongeveer een vol jaar geduurd. Telkens waren er tegenslagen. Zo hield men zich vaak niet aan de afge sproken levertijden, waardoor proefmetingen niet op tijd konden worden uitgevoerd. De kwartsklokken b.v. kwamen zo laat, dat wij daar geen half jaar, maar slechts enkele weken mee hebben kunnen werken. Het prisma-astrolabium is vandaag nog niet af geleverd en de twee waarnemers hadden zonder enige routine met dit instrument te hebben naar Cura$ao moeten vertrekken, als het niet mogelijk was geweest hen, in het kader van de uitwisseling van wetenschappelijke werkers tussen Nederland en Frankrijk, in staat te stellen die nodige ervaring op te doen aan het Observatoire te Parijs. Ook de daar gebruikelijke rekenmethodes werden grondig bestudeerd. Zeer veel rekenwerk kan tevoren worden uitgevoerd, zoals het maken van de sterprogramma's en het berekenen van de theoretische doorgangstijden van elke ster per dag. De sterselectie heeft in Delft alleen al wekenlange intensieve arbeid gekost. De

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 15