357 nu komen nog slechts afwijkingen van maximaal 0,0001 mm voor. Om de invloed van de warmtestraling van de waarnemer zoveel mogelijk te verkleinen, werd het hangniveau afgeschermd en het is de bedoeling tussen waarnemer en instrument een plaat van isole rend materiaal aan te brengen. De te volgen methode van waarnemen impliceert het omleggen van de kijker tijdens een sterdoorgang. De tijd tussen het waar nemen vóór en na dit omleggen moet zo kort mogelijk zijn. Om dit te bereiken is er een voorziening getroffen om het instellen van de hoogte na het omleggen tot de kortst mogelijke tijd te beperken. Om de momenten van waarnemingen, verricht met een der drie bovengenoemde instrumenten, vast te kunnen leggen wordt een drukkende Belin-chronograaf gebruikt van het type Sahara. Deze laatste naam vanwege de voeding uit twee 6-V accu s en de zand- dichte afsluiting. Het instrument is in principe een motor, gesynchroniseerd door een klok. Komt er nu een signaal van één der waarnemingsinstru menten, dan slaan hamertjes tegen draaiende becijferde schijven van de motor en wordt het moment door middel van een schrijf machinelint en een rol papier geregistreerd. Zo zijn direct af te lezen: volgnummer, uur, minuut, seconde, tiende en honderdste seconden van het signaal, met daarbij nog de mogelijkheid milli seconden te schatten. De afgelezen tijd is willekeurig, daar de chronograaf met continu draait, maar elke nacht opnieuw wordt gestart. Het verschil in tijdaanwijzing tussen chronograaf en kwartsklokken wordt ver kregen door seconde-impulsen van een klok op de chronograaf te laten drukken. De standaardafwijking van een enkele registratie is 0,004 sec, zodat de s.a. van het gemiddelde waarnemingsmoment uit 24 regis traties, zoals bij het astrolabium en de meridiaankijker, beneden de milliseconde blijft. Het grote voordeel van dit drukkende systeem boven het uit- passen van stroken, zoals bij de schrijvende chronografen, komt wel heel sterk naar voren, als een globale schatting geeft, dat op Cura9ao ongeveer 800.000 registraties verwerkt moeten worden. De bijbehorende versterker is, evenals het grootste deel van het elektronische hulpinstrumentarium, gemaakt op de afdeling Tech nische Fvsica van de Technische Hogeschool. Dit het enkele feit, dat het "hier nieuw ontwikkelde elektronische instrumenten be treft, is het duidelijk, dat dit niet geheel zonder moeilijkheden kon verlopen. Genoemde afdeling heeft er echter voor gezorgd, dat alles op tijd en zeer bevredigend functioneerde. Voor de tijdsbepaling zullen drie kristalklokken worden gebruikt (zie fig. 9). Deze, door Airmec Engeland geleverde, zeer kostbare instrumenten zijn volkomen elektronisch. Een kwartskristal wordt onder een spanningsverschil tot trillen gebracht, wat resul teert in een zeer stabiele frequentie van 100 kc/s. Daar dit trillen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 23