359 vergeleken. Met deze oscillograaf, reeds enige jaren geleden door Ir. de Haas ontworpen en gemaakt, is het mogelijk het tijdverschil tussen een willekeurige impuls (oorspronkelijk een secondetik van een radiotijdsein) en een indicatie van een klok in milliseconden nauwkeurig te bepalen. Hiertoe wordt met een nauwkeurige, in tijd af te lezen, potentiometer de indicatie van de klok vertraagd en visueel op het scherm van de buis in coïncidentie gebracht met de puls. In het geval van onderling vergelijken van de klokken worden nu de seconde-impulsen van twee der klokken met de speciaal aan gebrachte indicatie-uitgang van de derde, zgn. moederklok, ver geleken. De T.S.O. zal evenwel ook dienst doen om de radiotijdseinen, in het bijzonder WWV, te controleren. De belangrijkste en interessantste instrumenten heb ik, uiter aard oppervlakkig en zonder op details in te kunnen gaan, genoemd. Om een indruk te geven van het gehele instrumentarium dat op Curasao zal worden gebruikt, volgt hier ten slotte nog een korte opsomming van de overige instrumenten 3 radio-ontvangers voor het opvangen van tijdseinen, waarvan één reserve, een schrijvende chronograaf voor het eventueel opnemen van morseberichten en als reserve voor de Belin-chronograaf, 2 sterretijd-scheepschronometers, een rek met elektronische hulpinstrumenten, een niveau-ijker om hoekwaarden van niveaus te bepalen, een luidsprekende telefooninstallatie voor het nodige contact tussen de verschillende gebouwen, een kwikzuiveraar voor het reinigen van kwik voor het astro labium, een netspanningsstabilisator, een gelijkrichter (220 V/6 V), een anemometer, een barometer, een barograaf, 2 slingerthermometers, een thermograaf, diverse reserveonderdelen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 25