366 Demonstratie met de tellurometer Formule (7), die de kern van de beschouwingen uitmaakt, heeft zelfs reeds eerder in het Tijdschrift voor Kadaster en Land meetkunde gestaan. In aflevering 4 van de 46e jaargang (1930), blz. 138, is de nieuwe opgave van de rubriek Mathematische problemen niet anders dan het vinden van een „oplossing voor het problema van Snellius" in bovengenoemde zin. De zesde aflevering van hetzelfde jaar geeft op blz. 230 e.v. een zeer leerzaam overzicht van de ingekomen antwoorden. Op blz. 232 wordt formule (7) aan de uitvinder van de stangplanimeter toegeschreven met de woorden Deze formule is van H. Prytz, aangegeven in 1893 'n het Deensche tijdschrift: „Tidsskrift for Opmaalings- og Matri- kulsvasen". D. de V. In aansluiting op de voordracht over de tellurometer van Dr. Naudé, waarvan een verslag op blz. 271, jaargang 1957- in dit tijdschrift verscheen, hield de firma Cooke, Troughton and Simms Ltd, York, op uitnodiging van de importeur voor Nederland, de firma N. V. Ahrend en Zn, Amsterdam, op 29 oktober 1957 in het laboratorium voor geodesie te Delft een demonstratie met dit nieuwe type afstandsmeter. Deze dag werd georganiseerd door de Nederlandse Landmeet kundige Federatie. Er bestond evenals voor bovenvermelde voor dracht grote belangstelling. De inrichting is niet omvangrijk. Ze is vergelijkbaar met die van een theodoliet. Aan de hand van een film werd op duidelijke wijze gedemonstreerd op welke wijze deze afstandsmeter in de praktijk wordt gebruikt. Na een inleidende beschouwing gaven de vertegenwoordigers van de Engelse firma een meetdemonstratie, waarbij aan belang stellenden de gelegenheid werd geboden zelf aflezingen te doen. Het aflezen leverde geen moeilijkheden op, omdat het systeem van waarnemen vrij eenvoudig is. Er werd met de tellurometer een tevoren door twee piketten verzekerde afstand van ongeveer 196 m gemeten. De meting vond plaats met regen. Het resultaat was zeer bevredigend, nl. een verschil van ongeveer 2 cm met de uitkomst verkregen door middel van directe lengtemeting. Het ligt in de bedoeling in aansluiting op deze demonstratiedag nabij Amsterdam een aantal proefmetingen met de tellurometer uit te voeren. Over deze resultaten zal binnenkort worden ge rapporteerd. Wolthuis

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 32