367 Litteratuuroverzicht Ir. F. Harkink. Gerichte vlakke driehoeksmeting en elementaire landmeetkundige berekeningen. Tweede druk. 224 blz., 17 x 25 cm, N. V. Uitgeverij „Argus", Amsterdam 1957; prijs gebonden 14.50. De eerste druk van dit boek werd door Prof. J. M. Tienstra in jaargang 1946 blz. 131 en 132 van dit tijdschrift beoordeeld. De tweede druk vertoont geen belangrijke principiële wijzigingen. De schrijver heeft de stof aangepast aan de H.T.W. 1956. De paragrafen die handelen over de berekening van veelhoekspunten en excentrische richtingen zijn hierdoor geheel vernieuwd. Het is jammer, dat de benaderingsmethode II voor de vereffening van een veelhoek, zoals die in de H.T.W. staat beschreven, in dit boek niet is behandeld. In de praktijk zal deze methode bijna altijd moeten worden gebruikt. Verder is toegevoegd een paragraaf waarin de benaderingsmethode voor de vereffening van een vol ledig enkelvoudig centrumnet is behandeld en een paragraaf ge titeld: ,,De strekking van de gerichte driehoeksmeting"De schrijver toont in deze interessante paragraaf aan, dat alleen de gerichte driehoeksmeting, met de daarbij passende zorgvuldig overwogen afspraken en definities, het uitgangspunt kan zijn bij het opstellen van algemeen geldige formules, rekenschema's en rekenformulieren voor de verschillende landmeetkundige berekeningen. Ten slotte zijn enige afleidingen verbeterd en zijn enkele foutjes, die in de eerste druk voorkwamen, hersteldhier en daar heeft de stof een kleine uitbreiding ondergaan. Uiterlijk is dit boek, met zijn fraaie linnen band, een geweldige verbetering ten opzichte van de eerste uitgave. Dit alles gevoegd bij de goede beoordeling die de eerste druk heeft gekregen, maakt iedere verdere aanbeveling totaal over bodig. Claessen RECHT EN ADMINISTRATIE Installatie van de Staatscommissie inzake het Kadaster Rede van de Minister van Financiën Mijne heren, In een moderne staat en zeker in een zo dicht bevolkt land als Nederland vormt het kadaster een instituut dat zowel aan de overheid als aan particulieren gewichtige diensten bewijst. Reeds bij Keizerlijk decreet van Napoleon van 1811 werd voor ons land besloten tot de invoering van een kadaster. De voor schriften voor de uitvoering van dit besluit waren vervat in het Recueil Méthodique des Lois, Décrets, Régiemens, Instructions et Décisions sur le Cadastre de la France, welke voorschriften ook na de restauratie, ingevolge het Koninklijk besluit van 15

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 33