368 februari 1818, voor de verdere voltooiing van het kadaster van toepassing bleven. In 1832 waren de omvangrijke werkzaamheden die voor de inrichting nodig waren, gereed en werd het kadaster in gebruik genomen. Uit het Recueil Méthodique blijkt, dat het kadaster niet alleen zou dienen voor de heffing van de grondbelasting, doch ook voor andere doeleinden. Zo lees ik in artikel 1142 over het kadaster: „hetzelve beslist en voorkomt in het vervolg een menigte geschillen tussen de grondeigenaars over de grenzen hunner eigendommen Sinds zijn invoering heeft het kadaster dan ook belangrijke diensten verricht bij het rechtsverkeer in onroerend goed, waarbij ik in het bijzonder de aandacht vestig op het zogenaamde titel- onderzoek dat, uitgaande van een bepaald onroerend goed, door middel van de openbare registers slechts mogelijk wordt door het bestaan van de kadastrale perceelsindeling. De maatschappelijke ontwikkeling en de groei van de bevolking sinds 1832, zomede de daarmede hand in hand gaande uitbreiding van de overheidstaak, hebben de taak van het kadaster in sterke mate verzwaard en stelden aan de kadastrale gegevens steeds hogere eisen. Hoewel gezegd kan worden, dat het kadaster in het algemeen zich behoorlijk heeft aangepast aan de sinds 1832 gewijzigde om standigheden en dat het zijn taak goed heeft vervuld, toch acht de Regering de tijd gekomen voor een opzettelijke bezinning omtrent de functie die het kadaster in de tegenwoordige maat schappij dient te vervullen. Het is mij dan ook een voorrecht U hier te mogen begroeten als leden van de door Hare Majesteit de Koningin bij Haar besluit van 12 augustus 1957, nr. 35, ingestelde Staatscommissie, die tot taak heeft van advies te dienen over: 1. de maatschappelijke functie die het kadaster dient te ver vullen, 2. de wenselijkheid van een wettelijke regeling betreffende het kadaster. Tevens maak ik gaarne van de gelegenheid gebruik U dank te zeggen voor de bereidwilligheid die U hebt getoond om aan de werkzaamheden van de commissie deel te nemen. Hiertoe bestaat des te meer aanleiding, omdat het mij bekend is dat velen Uwer, in het bijzonder ook U Mijnheer de Voorzitter, reeds uit anderen hoofde met drukke werkzaamheden zijt belast. De taak van Uw commissie is niet eenvoudig, omdat de maat schappelijke functie van het kadaster, waarop Uw onderzoek zich in de eerste plaats zal hebben te richten, verschillende facetten vertoont. Geheel algemeen gesteld is het probleem, op welke wijze het kadaster dienstbaar kan zijn zowel aan het rechtsleven als aan de sociaal-economische belangen die in een moderne maatschappij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 34