369 moeten worden behartigd, in het bijzonder ook die van een ver antwoorde planologie. Daarbij kunnen vele vragen worden opge worpen, waarvan ik er enkele noem. Zo rijst de vraag, welke de juridische betekenis is of wel zou behoren te zijn van de kadastrale gegevens. Deze vraag is onder meer van belang in verband met het gebruik van de kadastrale kenmerken ter aanduiding van een onroerend goed in akten van overdracht en hypotheekakten. Dit gebruik is in het ontwerp B. W. voor alle ter inschrijving in de openbare registers aangeboden akten bindend voorgeschreven. Ook is deze vraag van belang met be trekking tot de kadastrale grenzen, waarvan veelvuldig uitzetting wordt gevraagd in gevallen, dat onzekerheid omtrent de ligging van grenzen bestaat en bij grensgeschillen. De procedure tot vaststelling van de kadastrale gegevens, welke moet worden afgestemd op de juridische betekenis die aan deze gegevens behoort te worden toegekend, vormt al evenzeer een probleem, waarmede de commissie zich zal moeten bezig houden. Voorts kan de vraag worden gesteld of het kadaster dienstbaar zou behoren te worden gemaakt aan andere doeleinden dan waar voor het thans reeds wordt gebruikt, b.v. of het behalve de zakelijke rechten op onroerend goed bepaalde persoonlijke rechten zoals pacht zou dienen te administreren. De commissie zal ook zeker niet kunnen voorbijgaan aan de vraag, aan welke eisen van nauwkeurigheid de kadastrale metingen en kaarten, in het bijzonder ook ten behoeve van de planologie, dienen te voldoen en welke eisen behoren te worden gesteld aan de uitvoering van die kaarten met betrekking tot schaal, grond slag, indeling en de mate van afbeelding van terreindetails. Nadat de commissie zich omtrent de maatschappelijke functie van het kadaster een oordeel heeft gevormd, dient zij te onder zoeken op welke wijze de kadastrale gegevens het best kunnen worden verkregen en bijgehouden. Voorts zal de wijze waarop de gegevens het best in kaarten en registers kunnen worden verwerkt in beschouwing dienen te worden genomen. Belangrijk acht ik ook de vraag in hoeverre samenwerking tussen het kadaster en andere diensten, in het bijzonder landmeetkundige diensten, mogelijk en gewenst is. In verschillende landen is de materie van het kadaster wettelijk geregeld. Uw commissie zal zich hebben te beraden omtrent de wenselijkheid van een dergelijke regeling voor Nederland en zo zij van oordeel is, dat dit het geval is, zal zij tot taak hebben een ontwerp van wet samen te stellen. Zoals U gebleken zal zijn kent Uw opdracht weinig beperkingen. Ook in de wijze waarop Uw commissie haar taak wenst uit te voeren, bezit zij een grote mate van vrijheid. Mocht zij over ge gevens wensen te beschikken betreffende diensten die onder mij ressorteren, dan ben ik gaarne bereid deze te verstrekken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 35