Onze commissie zal bij het vormen van een conclusie omtrent dit kernvraagstuk aandacht hebben te schenken aan het verschil in historische ontwikkeling van het kadaster in de onderscheidene landen. Inderdaad heeft ook bij ons het kadaster in de latere tijd een ruimere betekenis gekregen door het aanvaarden van het speciali teitsbeginsel, aanvankelijk neergelegd in de Wet op het notarisambt en thans, zoals door U gememoreerd, ook in het ontwerp B.W. verankerd. Maar nog steeds kleeft hier te lande aan het kadaster het vitium originis van zijn fiscale doelstelling, in verband waar mede de vaststelling van de kadastrale gegevens buiten mede werking van partijen plaats vindt. Daartegenover worden in de landen waar het kadaster rechts kracht heeft, de kadastrale plans met medewerking van partijen vastgesteld en wordt de eigendomsoverdracht officieel gecon stateerd. Ik laat hierbij nog in het midden in hoeverre het bij ons ten aanzien van de hypothecaire boekhouding steeds gehuldigde negatieve stelsel, zich met de toekenning van rechtskracht aan het kadaster verdraagt. Ook aan deze vraag zal de Commissie bij haar beraad echter aandacht hebben te schenken. Vergis ik mij intussen niet, dan is de vraag of men voor de toekomst in ons land rechtskracht aan het kadaster wil verlenen, nog niet het ingewikkeldste probleem dat ons zal bezig houden. Immers is deze vraag er weliswaar een van zeer principiële aard, doch de beantwoording daarvan lost zich op in een afweging van de verschillende objectieve belangen die hierbij op het spel staan. Naar mijn gevoelen zal echter het zoeklicht van de scherpzinnige aandacht van de hooggeleerde juristen in ons midden in het bij zonder gericht worden op het overgangsrecht, dat bij wijziging van het bestaande stelsel van kracht zal zijn. Wijziging van stelsel toch, zal leiden tot wijziging van bestaande eigendomsverhoudingen, raakt derhalve de subjectieve rechten en mitsdien intens de rechts bedeling. Misschien in zo ernstige mate, dat de neiging zou kunnen bstaan als uitgangspunt te aanvaarden, dat aan de bestaande kadastrale plans zonder mogelijkheid van redres rechtskracht wordt verleend, met de wetenschap in sommige gevallen onrecht tot recht te verheffen. Bij een eerste overdenking van de verschillende problemen die met name in het juridische vlak onze aandacht zullen eisen, be kroop mij de gedachte, dat wij staan aan het praalbed van een Doornroosje, dat men misschien beter in haar schone slaap niet diende te storen. Terecht echter hebt U gesteld, Excellentie, dat het vraagstuk van het kadaster niet uitsluitend een juridisch probleem is en hebt U onze aandacht ook gevraagd voor de maatschappelijke en economische belangen die hierbij op het spel staan. En met het oog op deze belangen zal men de schone slaapster stellig niet met rust kunnen laten. Want al heeft het kadaster, zoals U opmerkte, 3 7i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 37