372 zich in het algemeen behoorlijk weten aan te passen, het heeft niet weten te verhoeden het ontstaan van niet geringe anomalieën. Nog kort geleden werd ik in eigen bestuurlijke sfeer daardoor getroffen. De gemeente Alkmaar heeft dringend behoefte aan een saneringsplan in verband met de belangrijke groei die aan de stad is toegedacht. De voorbereiding daarvan wordt belemmerd, omdat de beschikbare kadastrale plans onbruikbaar zijn. In de binnenstad komen verschillen voor tussen de kadastrale plans en de werkelijk heid van 5 a 6 meter en elders zelfs van 15 tot 20 meter. Het ont werpen van rooilijnvoorschriften is daardoor niet mogelijk; eerst zal een hermeting van de binnenstad moeten plaats vinden. Ik zou nog op andere voorbeelden kunnen ingaan, zo o.a., dat de Com missie Ter Veen, die de gemeentelijke indeling van Noordholland bestudeerde, op grond van uitvoerige beschouwingen concludeerde, dat de geodetische en kadastrale aanduidingen onbruikbaar zijn voor de beschrijving van gemeentegrenzen. Ik volsta echter met de vermelding hiervan, omdat ik meen mij op dit ogenblik tegenover U, Excellentie, te moeten beperken. Mijn doel was slechts met de enkele opmerkingen die ik maakte, te onderschrijven Uw oordeel, dat ons een niet eenvoudige taak wacht. Dat U ons Uw vertrouwen hebt willen schenken door aan ons de bestudering van een zo ingewikkeld probleem op te dragen, waar deren wij bijzonder. In dit verband moet het zeker worden toe gejuicht, dat U een zo ruime samenstelling van onze Commissie hebt willen bevorderen. Daardoor staat niet alleen een rijk ge schakeerde hooggeleerde wijsheid tot onze voorlichting, maar zijn naast de stem van de praktijk in verschillende nuanceringen ook de onderscheidene belanghebbende departementen in ons midden door een aantal leden vertegenwoordigd. Daardoor zal kunnen worden vermeden, dat wij tegenover de inzichten van de verschillende Ministers uit de pas geraken. Wij zullen m.i. met realiteitszin ons onderzoek hebben te verrichten en ons voor het bouwen van lucht kastelen dienen te behoeden. Door te hoog uit te vliegen boven het vlak van de werkelijkheid, zou de vervulling van onze opdracht dreigen te verzanden in een misschien op zichzelf niet oninteressante maar onvruchtbare stoffering van bibliotheken en archieven. Wij behoeven bij onze arbeid ongetwijfeld Uw goede wensen voor een vruchtbare samenwerking. Daardoor gesterkt, maar bewust van de moeizame weg die wij hebben af te leggen, gaan wij met goede moed aan de arbeid.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 38