LANDMEETKUNDE Nederlandse Landmeetkundige Federatie Studiedag op 8 maart 1957 De studiedag, in het Geodesiegebouw te Delft gehouden, en door niet minder dan 125 deelnemers bezocht, was geheel gewijd aan het Internationale Geofysische Jaar en in het bijzonder aan het geodetisch-astronomisch station dat op Curasao zal worden gevestigd. Na de opening door de voorzitter van de N.L.F., Prof. R. Roelofs, kreeg Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz het woord voor een algemene voordracht over het Internationale Geofysische Jaar, waarna door Prof. R. Roelofs, Ir. J. Rolff en Ir. A. C. Scheep maker voordrachten werden gehouden over het station op Cura9ao. Een demonstratie van een maquette van het station, het instru mentarium en een der waarnemingshuisjes, besloot deze zeer geslaagde studiedag. De gehouden voordrachten zijn hieronder afgedrukt. Prof. dr. ir. F. A. VENING MEINESZ, Het Internationale Geofysische Jaar Het Internationale Geofysische Jaar zal plaats vinden van 1 juli 1957 tot 31 december 1958. Het is een grootse internationale onderneming op wetenschappelijk gebied, die buiten haar weten schappelijke resultaten ook grote betekenis heeft als getuigenis hoe op het gebied der wetenschap over de gehele wereld (geen land uitgezonderd) internationale samenwerking mogelijk is voor een hooggestemd doel. Ik wil U in deze inleidende bespreking een kort overzicht geven van de geschiedenis die tot deze grote internationale inspanning heeft geleid en U vervolgens zeggen welk programma men zal trachten uit te voeren en wat Nederland hiertoe kan bijdragen. In de volgende voordrachten zullen dan achtereenvolgens de door Nederland te verrichten onderzoekingen worden toegelicht. In de jaren tachtig van de vorige eeuw begon de meteorologie meer en meer behoefte te krijgen aan waarnemingen in de pool streken, waaromtrent op dat gebied nog zo weinig bekend was. Dit heeft geleid tot het eerste internationale Pooljaar 1882-1883. Behalve meteorologische zouden ook aardmagnetische waarne mingen worden verricht en tevens zouden over het poollicht gegevens worden verkregen, beide onderwerpen die met waar nemingen in de poolgebieden uiteraard zeei gediend zouden worden. voorzitter van het Nationaal Comité voor het Internationale Geofysische Jaar: Voordracht gehouden op de geodetische studiedag van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie te Delft op 8 maart 1957

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 3