374 die vail invloed zijn op de grondwaarde, zoals het humusgehalte, de ligging, het klimaat, de afstand, enz., een zeker aantal punten (of een bedrag in geld) toe; 2e. het „Pauschalverfahren", waarbij men de waarde in één bedrag ineens vaststelt. Duitsland gebruikte het eerste systeem bij de „Reichsboden- schatzung" en Nederland past iets dergelijks toe bij de vaststel ling van zijn aftrekwaarden. Zwitserland schafte het gebruik van het eerste systeem, als te tijdrovend en te gecompliceerd zijnde, af. In Nederland paste men tot 1954 het tweede systeem toe. Thans gebruikt men beide systemen: bij de vaststelling van de verwach- tingswaarde het „Pauschalverfahren", bij de bepaling van de aftrekwaarden het „Punktierverfahren". De koppeling van de kostenberekening aan de toedelingswaarden leidde tot dit gecom pliceerde systeem. Het is te begrijpen, dat de verscheidenheid van de toepassingen de gelegenheid bood tot een uitgebreide gedachtenwisseling. Toch vonden de aanwezigen nog de tijd het I.T.C. en de kaartenkamer van geodesie, waar door de heer Ir. Koeman een aantal kaarten en atlassen werd getoond, te bezoeken. De N.L.F. bood de commissieleden en hun dames op de avond van de eerste dag een diner aan. Prof. Kruidhof vertegenwoordigde de N.L.F. en sprak de gasten toe. Zoals dat ook de vorige jaren gebruikelijk was, werden de res terende dagen van de week benut om een aantal ruilverkavelingen te bezoeken. In Zwitserland en Frankrijk bezochten wij een groot aantal verkavelingen. Ik heb er bij de organisatie van de excursie naar gestreefd de verschillende typen die in ons land voorkomen te tonen, hierbij het aantal zoveel mogelijk beperkend. Bezocht werden: het Langeveld (bij Noordwijk), de Ringpolder, het Land van Maas en Waal, Beltrum en Vriezenveen. Ook werd nog een kleine excursie gehouden naar de N.O.Polder. De ontvangsten op 1 september door Prof. Kruidhof in zijn labo ratorium en door de Ned. Heide Mij. in Arnhem wil ik nog speciaal vermelden. De president-directeur van de Ned. Heide Mij., Ir. Hendrix, verwelkomde de bezoekers in het hoofdgebouw te Arnhem en gaf een uiteenzetting aangaande de doelstelling en de werk zaamheden in binnen- en buitenland van zijn maatschappij. De I.B.M. 650, de nieuwste elektronische rekenmachine, werd ge demonstreerd en in de nieuwe Middelbare School voor Bosbouw en Cultuurtechniek werd een film vertoond over de werkzaam heden in Indonesië. Na de lunch bezochten de deelnemers het Land van Maas en Waal. De dag werd besloten met een door de Ned. Heide Mij. aangeboden diner in hotel „De Wageningse Berg". Tijdens de excursies waren de ingenieurs van de Cultuurtech nische dienst en de ruilverkavelingslandmeters aanwezig om toe lichting te geven. Bovendien zorgden deze ambtenaren voor het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 40