375 kaartmateriaal en de nodige beschrijvingen. Voor de organisatie van deze excursies ben ik grote dank verschuldigd aan de direc teuren van de Cultuurtechnische dienst, van het Kadaster en de Hypotheken en de Ned. Heide Mij., die o.m. door het beschikbaar stellen van hun ambtenaren een belangrijk aandeel in het slagen van de excursie leverden. De commissieleden keerden huiswaarts, zeer onder de indruk van de schoonheid van ons land en van de arbeid die hier door de verschillende diensten en instellingen op ruilverkavelingsgebied wordt verricht. Commissie II van de F.I.G. heeft ook dit jaar een vruchtbare en leerzame bijeenkomst achter de rug. G. F. W. Litteratuuroverzicht Anton Stegmann, Die Verwendung des Lochkartenverfah- rens bei der Flurbereinigung, Schriftenreihe für Flurbe- reinigung, herausgegeben vom Bundesministerium für Ernahrung, Landwirtschaft und Forsten, Heft 12. Uitgever: Eugen Ulmer, Stuttgart. 24,5 cm x 17 cm; 32 blz., 3 bijlagen. De door de Zweedse landmeter Bo Turesson geïntroduceerde toepassing van het ponskaartensysteem voor ruilverkavelings werkzaamheden heeft in Duitsland navolging gevonden. De resultaten van een onderzoek zijn in dit werkje vastgelegd. Daar de uitwerking t.b.v. de administratieve werkzaamheden in grote lijnen overeenstemt met de voor Nederland ontwikkelde methode weid ik hierover niet uit. In ieder land gelden t.a.v. de bestaande administraties andere regels, waarvoor in de uitwerking enigszins andere oplossingen moeten worden gevonden. De proef werd genomen in de ruilverkaveling Neuweiler, groot 233 ha, met 181 artikelnummers en 1280 percelen, gelegen in 2470 klasseonderdelen. Voor deze, nog niet volgens de oude methode uitgevoerde, verkaveling worden de bestede uren vermeld, maar vergelijkingscijfers ontbreken. Daarom heeft men voor een tweede blok van 1000 ha, 800 deelnemers en 5500 oude en 3000 nieuwe percelen, een tijdonderzoek ingesteld. Het resultaat hiervan werd vergeleken met de voor een dergelijk blok beschikbare statistische gegevens. De tijdwinst voor het totaal in de navolgende werkzaam heden werd berekend: aandelenberekening oude toestand (met de daarbij behorende registers) aandelenberekening nieuwe toestand (idem) grootteberekeningen (half grafisch of grafisch bij de oude methode) grootteberekeningen (uit coördinaten bij de nieuwe methode). De tijdwinst bedroeg voor deze werkzaamheden 1648 204 1444 werkdagen 87,6%. Voor de gehele ruilverkavelingsprocedure betekent dit een winst van ca. 20%, daar de totaal te besteden tijd voor een ruilver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 41