377 de schrijver verdedigde wijziging weinig voordeel leveren, terwijl bovendien nog wel praktische en juridische bezwaren gelden. G.F.W. Revue des Géomètres-Experts et Topographes Frangais 1957, nr. 7. Dit nummer is geheel gevuld met lezingen en verslagen van het nationale congres, gehouden op 23 mei ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Ordre des Géomètres-Experts. Het vooruitzicht, dat in de toekomst nog 11.000.000 ha moeten worden verkaveld en de invoering van het grondboek, twee taken van nationaal belang, waarin de landmeter een belangrijk aandeel heeft, hebben ertoe geleid als onderwerp ter behandeling op het congres te kiezen: le Remembrement et la Publicité-Foncière". De tentoonstelling is gehouden onder het mottode landmeter in dienst van het land. Vooraanstaande deskundigen van de belastingdienst (hypotheek bewaarders), de cultuurtechnische dienst, het kadaster, het no tariaat en de landbouworganisaties hebben hun visie gegeven op het genoemde onderwerp. Kritiek op de werkwijze van de land meters-deskundigen werd in ruime mate geleverd. Daartegenover staat, dat ook de kritiek op de eigen dienst en de zwakke punten in de procedure evenmin achterwege bleef. Alleen de vertegen woordiger van de landbouworganisatie was in dit opzicht nogal eenzijdig en zijn uiteenzetting geleek veel op een preek voor de eigen parochie der landbouwers. De landmeter-deskundige is het zwarte schaap, die de landbouwers niet volledig voorlicht en partijdigheid betracht bij de schatting en de toedeling. Weliswaar is m.i. het gevaar groot, dat de landmeter als particulier onder nemer in zijn rayon niet onpartijdig staat tegenover een aantal van zijn „broodheren", maar het komt mij toch voor, dat de in lichtingen, door ontevreden, landbouwers verstrekt, door een teveel aan generaliseren door de spreker zijn misbruikt. Gelukkig eindigen alle sprekers hun betoog met de wens uit te spreken, dat een hechte samenwerking zal leiden tot een goede uitvoering van de ruilverkavelingen en het verkrijgen van een doelmatige grondboekhouding. Waarmee de vrede bewaard blijft! G. F. W. Österreichische Zeitschrift für Verwessungswesen, jg. 1957, nr. 3, blz. 87. De nieuwe Hessische wetgeving inzake Kadaster en afpaling van eigendommen, aangekondigd op blz. 274/5 jg. 1957 van dit tijdschrift, wordt ook besproken in het Österreichische Zeitschrift für Vermessungswesen door St. Nagy. De schrijver vergelijkt de nieuwe voorschriften van Hessen met het Oostenrijkse systeem en roemt de uiteenzetting van G. Wirth en O. Kriegel, verschenen bij Deutscher Fachschriften-Verlag, Wiesbaden-Kastel, als Band 10 in de serie „Gesetze im Lande Hessen" (aangekondigd in Zeitschr. f. Verm. jg. 1957, 2e afl. blz. 62/3). W. v. R.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 43