8 Smithsonian Meteorological Tables no. 51 (voor Noord-Amerika), barometrische hoogtetafels van Robitsch (1939) (voor Europa). Het handboek van Jordan, dat thans onder de naam van Jordan- Eggert-Kneissl in de tiende uitgave verschijnt, noemt slechts de tafels van Jordan. Dat het boek daarmee tekort doet aan het inter nationale lezersmilieu is minder erg dan dat het geen melding maakt van de zeer veel verbeterde herleidingstafel van Robitsch, die princi pieel ook eleganter is dan de klassieke tafel van Jordan. Nu we hier toch aandacht schenken aan deel III van dit handboek, waarin o.a. de hoogtemeting wordt behandeld, mag het wel eens worden gezegd, dat het opnemen van de uit de jaren 1870 tot 1900 stammende voorbeelden niet geslaagd te noemen is. Bij de barometrische hoogte meting is het althans zo, dat het merendeel van de daaraan toege voegde voorbeelden van metingen en berekeningen uit de jaren omstreeks 1880 stamt. Het is niet reëel deze anno 1956 weer op te nemen. De omvang van het boek is al lijvig genoeg. De instru menten waarmee gemeten werd, vinden reeds lang geen toepassing meer. Bovendien kunnen we, desgewenst, die voorbeelden aan de altijd nog wel beschikbare oude edities ontlenen. Instrumenten Zonder volledig te willen zijn, geven wij thans een opsomming van enkele thans in gebruik zijnde instrumenten voor de baro metrische hoogtemeting. Voor gedetailleerde beschrijvingen wordt verwezen naar de litteratuur. a. De kwikbarometer Deze vindt toepassing als standbarometer op permanente basis stations. De transportabele kwikbarometer blijkt ook thans nog toepassing te vinden. De afleesnauwkeurigheid bedraagt 0,05 a 0,10 mm. Het aantal correcties dat op de aflezing van de stand van het kwik moet worden aangebracht, is groter dan bij de meestal gecompenseerde metaalbarometers. Voordeel: directe aflezing van de stand van het kwik. b. De metaalbarometer of aneroïde Deze bestaat uit een luchtledige metalen doos, waarvan deksel of bodem (of beide) door een veer onder spanning worden gehouden. Veranderingen in de luchtdruk veroorzaken verplaatsingen van deze veer, die overgebracht worden naar een wijzer met aflees- schaal. Schattingsinterval0,1 Torr1). Nadeel: Het gecompliceerde overbrengingsmechanisme heeft wrijving te overwinnen. b i Torr i mm van de hoogte van de kwikkolom in de zgn. buis van Torricelli.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 10