9 c. De microbarometer van Paulin Een metaalbarometer, waarbij de beweging van de luchtledige doos door middel van torderende metaaldraden wrijvingsloos in een verplaatsing van een wijzer wordt omgezet. Omdat deze torsie slechts voor een zeer kleine verplaatsing mogelijk is, wordt zij niet voor het meten, doch slechts voor het aanduiden van de nulstand gebruikt. Door de uitslag te compenseren door middel van een verdraaibare schijf, leest men daarop tevens de luchtdrukverande ring af. Schattingsinterval op de afleesschaal0,03 Torr. Nadeelde vele fijne onderdelen maken het instrument kwetsbaar. d. De microbarometer van Wallace en Tiernan Een metaalbarometer waarbij de beweging van de luchtledige doos door een speciale scharnierende constructie wrijvingsloos op een wijzer wordt overgebracht. Schattingsinterval op de aflees schaal: 0,03 Torr. e. De microbarometer van Pauwen (7) Een metaalbarometer, bestaande uit zeven, in serie geplaatste luchtledige dozen, waarvan de bewegingen, bij luchtdrukverande ring, elkaar versterken. De resulterende verplaatsing wordt langs optische weg, dus wrijvingsloos, in een schaalaflezing omgezet. Schattingsinterval op de afleesschaal: 0,001 Torr. f. De statoscoop van Vaisala (11) Dit is een vloeistofmanometer, bestemd voor het meten van luchtdruk veranderingen. De luchtdruk, die in het reservoir van deze manometer heerst, dient constant gehouden te worden. Dit wordt bereikt door middel van isolatiemateriaal en ijs. De statoscoop is ontwikkeld ten behoeve van de bepaling van vlieghoogtediffe renties bij fotovluchten. Het schattingsinterval bedraagt 0,01 Torr. Het instrument is ontwikkeld als differentiaalhoogtemeter voor de fotovliegtuigen. Hierbij is het een voordeel, dat de statos coop niet gevoelig is voor trillingen van het vliegtuig en weinig ge voelig voor temperatuurs- en vochtigheidsveranderingen, zoals die zich bij het vliegen voordoen. Men heeft ook pogingen gedaan met de statoscoop hoogteverschillen in het terrein te bepalen. De bij de luchtfotografie bereikbare nauwkeurigheid, nl. 1 a 2 m standaardafwijking wordt in het algemeen niet bij terreinmetingen bereikt. Hoewel het registreren van de luchtdruk geheel wrijvings loos geschiedt, blijken er toch krachten op de vloeistof te werken, die het onmiddellijk aangeven van veranderingen belemmeren. g. De microbarometer van Thommen Een metaalbarometer, waarbij de beweging van de luchtledige doos door een speciale constructie wrijvingsloos op een wijzer wordt overgebracht. Schattingsinterval: 0,03 Torr.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 11