gistreringen van de luchtdruk mogelijk te maken. We spreken hier met opzet van registreringen van de luchtdruk en niet van „bepaling van een hoogteverschil". Wanneer men beseft, dat onze atmosfeer ten enenmale een ongeschikt medium is om hoogteverschillen nauwkeuriger dan met een standaardafwijking van a i m te bepalen, dan zal men inzien, dat het verhogen van de meetnauw- keurigheid van de instrumenten geen verbetering voor de baro metrische hoogtemeting betekent. We hebben uit de opsomming van de diverse instrumenten gezien, hoe de precisieaneroïde met een schattingsinterval van 0,03 Torr overtroffen wordt door de barometers van Askania en Pauwen. De onzin de afleesnauwkeurigheid te vergroten, wordt nog eens gedemonstreerd met een mededeling (8), dat men er bij de barometer van Pauwen in is geslaagd de verplaatsing van de aflees- schaal met behulp van een microscoop tot op 0,0002 mm nauw keurig af te lezen. Pauwens barometer is ongetwijfeld een zeer nauwkeurig „wegend" instrument, dat, evenals de barometer van Askania, beter op zijn plaats is in het laboratorium dan in het terrein. De barometer van Askania, met de schattingsnauwkeurigheid van 0,01 Torr, is niet als landmeetkundig instrument ontwikkeld. Pauwens instrument wel. In de eerste brochures die de micro barometer van Askania vergezelden, werden de toepassingsmoge lijkheden wijselijk in het midden gelaten. De eerste voorbeelden van metingen die Askania uitgaf, hadden betrekking op metingen in een liftschacht. Dat de microbarometer van Askania door de landmeetkunde feestelijk werd ingehaald, is aan de landmeters zelf te danken. De terreinmetingen hebben, zoals we verderop zullen demonstreren, bewezen, dat de Askania geen betere prestaties levert dan de aneroïdes van bv. Paulin of Wallace en Tiernan. Ervaringen Voor het mededelen van ervaringen moest de auteur van dit artikel voornamelijk uit de litteratuur putten. In de mededelingen over de terreinmetingen met de microbarometers van Askania is eigen ervaring verwerkt. Aan de berekeningen van de resultaten van de barometrische hoogtemetingen met aneroïdes van Paulin langs de rivieren van Noord-Suriname heeft de schrijver eveneens een werkzaam aandeel gehad. Voor de toestemming van het lucht- kaarteringsbedrijf K.L.M.-Aerocarto n.v. om enkele resultaten hier te publiceren, wordt op deze plaats onze dank betuigd. We beginnen dan met het meedelen van de resultaten die op de expedities in Suriname verkregen werden. De barometrische hoogtemetingen langs de rivieren in het binnenland van de noordelijke helft van Suriname werden uitgevoerd tegelijkertijd met de plaatsbepalings expedities ten behoeve van de astrostations in de jaren 1947-1950. De expedities startten gewoonlijk in Paramaribo, bleven vaak II

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 13