onmogelijk, vooral zodra men uitsluitend wil aangeven wat de functie inhoudt. De vraag rijst dan ook of het nodig was van deze begripsbepaling uit te gaan. Wel zal het een ieder duidelijk zijn, dat men uitgaande van de oorsprong heeft getracht in logisch verband af te dalen tot de details, in het bijzonder de limitatie, idealisatie en realisatie, begrippen die direct verband houden met de techniek, maar had men er niet verstandiger aan gedaan daarbij uit te gaan van het kadaster als een gegeven grootheid, een realiteit die geen nadere toelichting behoeft Door die omschrijving op te nemen, wordt onwillekeurig de gedachte gewekt, dat getracht is aan het kadaster een grotere vooral meer j uridische betekenis te geven dan het heeft. Alleen al om dit te voorkomen ware het m.i. wenselijker geweest, dat men zich van het geven van een nadere omschrijving had onthouden. De perceelsomschrijving Kadastrale percelen zijn, als ik de handleiding goed gelezen heb, op kaarten afgebeelde aaneensluitende delen van het aardopper vlak, aan de hand waarvan de zakelijke rechten in de kadastrale legger worden geboekt (door het Kadaster). Uit deze definitie valt af te leiden, dat er pas van een kadastraal perceel sprake is wanneer een perceel op een kaart is afgebeeld. Slechts de afbeelding van een terreindeel (perceel) op de kaart is in kadastrale zin een perceel. Dit deel van de definitie komt dus nagenoeg overeen met die welke ik hierboven gaf. Het tweede deel van de definitie vloeit noodgedwongen voort uit de in de Handleiding gegeven definitie van kadaster. Mutatis mutandis geldt dan ook voor deze begrips omschrijving en haar opname in de H.T.W. hetzelfde wat ik t.a.v. „kadaster" opmerkte. Gezien de gebrekkige wettelijke grondslag zal men er niet in slagen een in alle opzichten bevredigende definitie van kadastraal perceel te geven. Ook het kadastrale perceel is voor de landmeter een gegeven grootheid. Dat hij het doet ont staan, behoeft nog geen aanleiding te zijn, er in een technische handleiding een definitie van te geven. De kadastrale kaart In de voorgaande definitie treffen we tevens min of meer een aanduiding aan van wat onder kadastrale kaart moet worden verstaan. Dit is een kaart waarop kadastrale percelen worden afgebeeld. Omgekeerd is weer pas sprake van een kadastraal perceel, wanneer een deel van het aardoppervlak wordt afgebeeld op zo'n kaart. Naar mijn gevoelen doet het gehele deel van de inleiding dat zich min ol meer bezig houdt met administratieve aangelegenheden want zo zijn we geneigd deze omschrijvingen toch allereerst te zien afbreuk aan de gaafheid van het werk. Ware het daarom niet wenselijker geweest een en ander op te nemen in de nieuwe 27

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 29