34 Alweer is het hier het vigerende rechtsstelsel, dat veel roet in het eten gooit. Dit is inderdaad zo als men het kadaster opvat in de geest, zoals door de in de Inleiding gegeven omschrijving wordt gedaan. Doch ook al stelt men zich op het standpunt, dat het kadaster zijn taak voorbijschiet indien het achter de maatschappe lijke realiteit aanholt en streeft naar perfectionisme, dat zuiver juridisch bezien toch geen perfectionisme is (men bedenke, dat dit streven naar het volmaakte in dit geval slechts incidenteel mogelijk is en dat het grootste deel van Nederland het voorlopig nog zal moeten stellen met maatschappelijk irreële kadastrale grenzen), dan blijven er in het algemeen nog voldoende motieven over om over te gaan tot het vernieuwen van kadastrale kaarten. Zien we nu naar de Inleiding, dan staat daar o.m. dat de realisatie voor het kadaster van primair belang is. We worden zodoende voor de vraag gesteld: is de kaart of het cijfermateriaal primair? Duidelijk blijkt dit niet en dat is begrijpelijk. Want beschouwt men het kadaster als een instituut voor de voldoening aan het speciali teitsbeginsel en voor een billijke heffing van de grondbelasting, dan is de kaart hoofdzaak. De meting dient dan uitsluitend om tot de kaart te komen. Ziet men in het kadaster ook de grensbewaker bij uitnemendheid, dan moet wel om tot een goede realisatie te komen het cijfermateriaal op de voorgrond staan. Het juridische en administratieve aspect in engere zin Met de introductie van de nieuwe H.T.W. worden eigenlijk alle juridische en administratieve vraagstukken aangesneden. T.a.v. de meeste heeft men de waarheid in het midden gelaten, wat op zichzelf reeds een zware opgave was. Zei Prof. Baarda zelf niet tijdens zijn instructie, dat het zeer moeilijk is een tech nische handleiding te geven zonder een voorafgaande juridische handleiding (het probleem van het juridisch model) Toch zijn er wel enkele punten aan te wijzen waar de handleiding min of meer het karakter heeft gekregen van een administratieve instructie. Bijzonderlijk doel ik hier op het gestelde op blz. 8 van de Hand leiding: ,,De nauwkeurigheid van de detailmeting kan dan plaat selijk aan de aard van de scheidingen worden aangepast. Om dit te kunnen bereiken worden de terreinen in drie gebieden verdeeld". En dan volgt de indeling in drie gebieden, waarbij de waarde van de grond in hoofdzaak bepalend is. Hier wordt een waarderings oordeel uitgesproken over een aangelegenheid waarmee de tech nicus in feite niets te maken heeft. En daarop wordt a.h.w. een voorschrift voor de beoefenaar van de techniek gegrond. Want er staat: ,,de terreinen worden verdeeld". En er wordt op ge rekend, dat de landmeter en in de eerste plaats de landmeter van het kadaster, hoe onafhankelijk zijn status ook is, deze voor schriften zal opvolgen. Afgezien daarvan kan nog de vraag worden gesteld of deze gebiedsindeling veel zin heeft. Biedt zij enig voordeel in economisch,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 36