35 juridisch of maatschappelijk opzicht? Is ze van die zijde bekeken niet irreëel? En heeft ook de uitspraak op blz. i, dat de landmeter geen grensaanduiding moet verlangen die tot gevolg heeft, dat het idealisatieproces met grotere nauwkeurigheid kan worden uit gevoerd dan in de maatschappelijke samenleving als noodzakelijk wordt gevoeld, niet deels het karakter van een voorschrift Dit hangt zo nauw samen met het juridisch aspect, dat men de stelling beter had kunnen weglaten. Te meer waar Prof. Baarda op de instructiedag zelf opmerkte, dat hij niet wist in hoeverre dit juist was. Het totale beeld van het werk Gelet op het grote belang van een coördinatie van het meet- en kaart eerwezen in Nederland een nog steeds niet bereikt ideaal valt het te betreuren, dat het werk niet het meer uitgesproken karakter van een handleiding voor de beoefening van de landmeet kunde in Nederland heeft gekregen. Weliswaar kan het als ik het goed begrepen heb en voorzover ik het zelf kan beoordelen - met vrucht worden gebruikt door een ieder die zich bezig houdt met de beoefening van de landmeetkunde in het algemeen (doch dan toch altijd beperkt tot Nederland), maar het feit, dat het in eerste instantie bestemd is voor de beoefenaren van de kadastrale techniek, wekt de indruk, dat het kadaster op dit gebied een zekere monopolistische positie inneemt. Misschien was er geen andere weg open en heeft men zich wel moeten verstaan met het Departement van Financiën. En dan zat er ook niets anders op dan er een kadastraal karakter aan te geven en de toepassing van de geodesie vooral gericht te doen zijn op de samenstelling en de bijhouding van het kadaster. Of de verschijning van het werk een weldadige invloed zal uitoefenen op de activiteit van de wetgever is niet te zeggen. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat hij blijft reageren zoals hij tot nu toe deed: „Men heeft kans gezien het kadaster te voor zien van een ultramoderne en kennelijk voortreffelijke handleiding voor zijn technische werkzaamheden, zonder dat ik een hand heb behoeven uit te steken. Uiteraard is deze handleiding bedoeld om de kwaliteit van het instituut op te voeren. Waarom zou ik er dan nog een schepje bovenop doen Doch misschien maken de verschijning en ook het pleidooi voor wettelijke steun, dat in het werk verscholen ligt, wel zo'n indruk op hem, dat hij ten slotte er toe te bewegen is, stappen te onder nemen om het zo dringend gewenste tweede steunpunt voor het instituut kadaster de wettelijke grondslag tot stand te doen komen. Ik weet dat velen Uwer mij erg reactionair zullen vinden en geneigd zijn mij er weer van te beschuldigen, dat ik de klok terugzet, maar het is toch zo, dat we in de bestaande rechtsorde ons zoveel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 37