71 Hiermee hebben we dus één van de modelfouten gelokaliseerd. 2e. Het is misleidend een histogram samen te stellen uit de waarden voor ei, daar deze waarnemingen voor het merendeel a-select zijn. De strekking van deze analyse van een barometrische hoogte meting heeft dan ook willen zijn: ie. het bewijs, dat (ten dele onbekende) modelfouten een véél grotere standaardafwijking veroorzaken dan uit de geschatte standaardafwijking van de enkele waarneming kan worden afgeleid 2e. een waarschuwing, dat men bij de toepassing van de statistische analyse van waarnemingsuitkomsten rekening moet houden met de mogelijkheid, dat ze a-select zijn. Litteratuuroverzicht Dr. Karl Ledersteger. Theoretischer Versuch einer exakten Lösung des gesamten Problemes der Erdfigur. Sonder- nummer 2, Schweizerische Zeitschrift für Vermessung, Kultur- technik und Photogrammetrie. 51 blz., 15 X 22 cm, Verlag der Zeitschrift, 1957; bestellingen te richten aan Buchdruckerei Winterthur A.G.prijs 4 Zw.fr. plus porto. De schrijver is een bekend auteur op het gebied van de hogere geodesie. In deze studie geeft hij een samenvatting van zijn eerder verschenen publikaties en tracht daarbij het gehele probleem van de vormbepaling van de aarde te behandelen. Dit probleem is merkwaardigerwijze in de laatste tien, twintig jaren tot een veelomstreden probleem geworden. Daarvoor leek het tot een klassiek probleem verstard te zijn, met een vaak af zonderlijke behandeling van een geometrisch gedeelte (de ont wikkeling van een coördinatenstelsel, waarbij twee van de drie coördinaten als parallelcoördinaten op een referentie-ellipsoïde werden aangenomen) en een potentiaaltheoretisch gedeelte (men denke aan de verwerking van zwaartekrachtswaarnemingen met het vraagstuk van Stokes). Thans ziet men in, dat beide genoemde delen van het probleem niet te scheiden zijn. Hierdoor blijkt het nodig de klassieke theorie te ontleden en uit te breiden, waardoor de interactie van meet kundige theorie en potentiaaltheorie op een betere wijze in de algehele theorie tot uiting kan komen. Hoewel ik niet geloof, dat de schrijver het probleem op een geheel bevredigende wijze behandelt waarbij ik denk aan de nieuwe wiskundig zeer scherp opgezette potentiaaltheoretische beschou wingen van De Graaff Hunter en aan de consequenties van de Delftse theorie der waarnemingsrekening kan ik ieder ten zeerste aanraden van deze studie kennis te nemen. Welk een uit gebreid gebied behandeld wordt, blijkt uit de volgende inouds- opgave

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 21