75 Tanah-Milik gevestigd, onder leiding van een Wedana (districts hoofd) Daar de ervaring uitwijst, dat met de opneming van geheel Indonesië op de gewone wijze te veel tijd gemoeid zal zijn, werd inmiddels naar een ander middel, de luchtopneming, omgezien. Aldus werd kortelings in samenwerking met het leger voor de opneming en de Centrale Fotogrammetrische dienst te Bandung voor de uitwerking van de foto's een luchtopneming van Solo en omgeving verricht ten behoeve van de polygoonberekening en de opneming van milik-gronden, voorzover gelegen buiten de bebouw de kom. Met de opleiding van technisch personeel wordt gestadig voort gegaan. Een kleine expositie van stereoscopisch zien trok voorts de aandacht van de aanwezigen. Van Wijnen Litteratuuroverzicht Land Consolidation. De lectuur over ruilverkaveling is in januari verrijkt met het verslag van het congres dat van 27 juni tot 8 juli 1955 te Wiesbaden is gehouden. Het verslag heeft als titel „Land Consolidation" en als ondertitel „Cheaper and more sim plified methods". Deze ondertitel zal zeker de belangstelling trekken van de Nederlandse ambtenaren die bij het ruilverkavelingswerk betrokken zijn. Niet alleen in Nederland, maar overal waar ruilverkavelingen worden uitgevoerd dringt de tijd, de voedselbehoefte groeit in elk Europees land, maar ook buiten ons werelddeel is overal behoefte aan meer voedsel voor de snel toenemende bevolking. Wij zouden ons verheugen wanneer jaarlijks 30.000 ha ruilverkaveling gereed zou komen, maar met zorg wordt elk jaar geconstateerd, dat toch meer gronden behoefte hebben aan ruilverkaveling dan men het vorig jaar vaststelde, er liggen nog 1.000.000 ha die dringend ruilverkaveling behoeven. Europa staat voor de dubbele taak om zowel de voedselvoor ziening in de eigen landen te verhogen en de omstandigheden voor de landbouwer te verbeteren, als om met de leden van de F.A.O. de landbouw in de minder ontwikkelde gebieden op zodanig peil te brengen dat aan de bevolking een redelijk bestaan verzekerd zal zijn en het spook van hongersnood en ondervoeding overwonnen zal worden. Gezien deze enorme taken was het congres dat goed kopere en vluggere methoden voor ruilverkaveling tot studieobject had, zeker verantwoord. Zeer interessant zijn in het verslag de beschouwingen en rapporten uit die landen, waarmee wij op het gebied van ruilverkaveling niet regelmatig in contact komen en waarvan de taal voor velen een beletsel is om het contact te zoeken. Het boeit de aandacht als wij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 25