76 de problemen en methoden leren kennen van Griekenland, Italië en Spanje. Vooral Griekenland dat vertegenwoordigd was door de zeer levendige en geestdriftige Professor Kypriades verdient grote belangstelling. Men zal met grote interesse en hoofdschudden zijn methode van toedeling lezen. Deze werkwijze is in het kort de volgende: Alle belanghebbenden worden verzocht hun wensen uit te brengen. Het resultaat is, dat er overvraagde en ondergewenste delen in het ruilverkavelingsblok blijken te zijn. Men verhoogt dan de waarde van de gronden in de overvraagde en verlaagt die van de gronden in de minder gewenste gebieden. Opnieuw worden de wensen opgenomen en wordt nage gaan of nu een evenwicht in de verschillende grondklassen is bereikt. Men volgt deze methode zolang, tot er over alle delen van het blok een evenwicht is tussen vraag en beschikbare grond. Volgens de Griekse hoogleraar is dit een kwestie van enkele dagen. Is dit moment aangebroken dan is de indeling bijna klaar. Ik vestig de aandacht op de conclusie die naar aanleiding van de voordracht van Prof. Kypriades werd getrokken (zie blz. 43), en die hierop neerkomt, dat men zijn mededelingen over de werk wijze in Griekenland met belangstelling heeft aangehoord, maar deze niet zonder meer voor andere landen toepasselijk acht. Prof. Bandini gaf een uiteenzetting over de kolonisatie in Italië en vooral over de aandacht die men er besteedt aan het probleem van een toekomstige versnippering in verkavelde ge bieden. In Spanje heeft men ongeveer gelijktijdig met het maken van regelingen voor ruilverkaveling een wet tot stand gebracht die verdere versnippering van grondgebruik tegengaat. Deze wet dateert van 15 juli 1954, de regeling van ruilverkaveling kwam tot stand 20 december i952> gevolgd door een regeling van november 1954. Men heeft hier het kwaad in de wortel aangetast na een discussieperiode van meer dan 100 jaar. In Duitsland en Zwitserland bestaat veel aandacht voor de verplaatsing van boerderijen, waardoor in de vaak onhoudbare toestanden op het gebied van huisvesting en bedrijfsvoering in de dorpjes verbetering kan worden gebracht. Deze bespreking zou aan de waarde van het verslag te kort doen, wanneer niet genoemd werd de bijdrage aan het congres van Ir. W. C. Visser, die in zijn rapport over wetenschappelijke onder zoek ten dienste van ruilverkavelingen een duidelijk blijk geeft van het wetenschappelijk peil waarop de Nederlandse instanties de ruilverkavelingsproblemen trachten te brengen en er op dit niveau inzicht in proberen te krijgen. Nederland komt dan ook in dit boekje goed voor de dag. De inhoud van het verslag is samengesteld door mannen van de praktijk en zal daarom ook voor de praktijk van waarde blijken te zijn. Voor hen die het Verslag willen aanschaffen, en dat zullen ernaar

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 26