82 hoogte gekend kunnen worden, is deze voorstelling van getallen nooit een volledig nauwkeurige. Hetzelfde geldt ook voor de analogie van het rekenkundig of analytisch verband, daar fysische wetten met volkomen universele geldigheid niet bestaan. De bekendste vertegenwoordiger van de analogiehulpmiddelen is wel de reken- liniaal. Het geijkte begrip „rekenliniaalnauwkeurigheid" (in 3 a 4 geldende cijfers) brengt de betrekkelijkheid van de nauwkeurigheid der uitkomsten wel goed tot uitdrukking. Tegenover het nadeel van de niet-absolute nauwkeurigheid van de uitkomsten hebben de analogiemiddelen het voordeel van een grotere mate van flexibiliteit. Kent een digitale machine hoogstens de vier elementaire rekenkundige bewerkingen, bij analogie machines kunnen bij geschikte keuze van de analogieën ook differentiëren, integreren en dergelijke bewerkingen tot de elemen taire mogelijkheden gerekend worden. Zo vermenigvuldigt b.v. uw kilowatturen-meter doorlopend stroom en spanning en integreert het produkt naar de tijd. Is er een grote graad van nauwkeurigheid nodig, dan worden digitale middelen toegepast. Ligt het accent op flexibiliteit, eenvoud en geringe ruimte, dan worden analogie middelen gekozen. In verband met het verschillend karakter van beide groepen hulpmiddelen vindt automatisch een verdeling van het toepassingsgebied plaats. In de groep der analogiehulpmiddelen van de toegepaste wiskunde zijn in de loop der tijden ganse series toestellen ontwikkeld: reken- linialen en -walsen voor allerlei doeleinden, planimeters, integrafen, veelal juweeltjes van instrumentmakerskunde. De ontwikkeling hiervan culmineert in de differentiaalanalysatoren, dat zijn machi nes tot het oplossen van differentiaal- en integraalvergelijkingen en soortgelijke problemen. Men is er ook toe overgegaan, deze diffe rentiaal- analysatoren op te bouwen uit verwisselbare mechanische elementen als assen, tandwielen, differentiëlen, op draaiende platen rollende kogels, mechanische versterkers, enz. De machines werden hierdoor universeler. Zij hebben soms het aanzien van een soort meccanosysteem. In feite hebben tijdens de jongste oorlog gewone meccanodozen soms de bouwelementen voor bruikbare toestellen geleverd! De analogiemiddelen spelen een grote rol in de moderne oorlog voering, b.v. in de vuurleidingsmachinerie. Terloops zij hier opgemerkt, dat het eerste toestel van deze aard al in 1914 schijnt te zijn gemaakt door Gamma-Juhaz te Boedapest. In de digitale groep is er na de constructie van de eerste tel- en rekenmachines door de wiskundigen Pascal (1642) en Leibniz (1671) gedurende eeuwen weinig vooruitgang van principiële aard geboekt. Alleen hebben de machines gaandeweg een mechanische verfijning ondergaan, waardoor het werken ermee wel zeer is vergemakkelij kt Een groot bezwaar van de digitale machines is in de aanvang geweest, dat zo'n machine slechts één of enkele bewerkingen tege-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 32