84 In de twaalf jaren, verstreken na het bekend worden van gegevens over de eerste rekenautomaten, is overal met koortsachtige snelheid gewerkt aan de verbetering en vervolmaking ervan. De snelheden zijn nogmaals met de factor 10 opgevoerd. De capaciteit ten aanzien der gelijktijdig „onthoudbare" gegevens is eveneens met een zeer grote factor toegenomen. De kosten en de benodigde ruimte bij gelijkblijvende mogelijkheden zijn zeer aanzienlijk verminderd. De beveiligingsmogelijkheden tegen fouten zijn dermate toegenomen, dat de technicus thans met de hand op het hart kan verklaren dat zijn machine geen fout meer zal afleveren. Ook de bedrijfs zekerheid die eerst nog wel eens te wensen overliet is belangrijk opgevoerd. Tegenwoordig vindt men een heel gamma van kleine tot zeer grote rekenautomaten. Hun snelheden en ook hun prijzen lopen hierbij belangrijk uiteen. De ontwikkeling van de zeer kleine rekenautomaten is zodanig, dat een rekenautomaat thans ook voor andere clan de allergrootste bedrijven en instellingen tot de moge lijkheden behoort. Het automatisme in de moderne rekenautomaten wordt voor namelijk gekenmerkt door twee eigenschappen. De eerste hiervan is een zeker discriminerend vermogen. De machine is in staat te onderzoeken of een zeker getal positief is of niet en afhankelijk van de uitslag van dit onderzoek haar eigen handelen te beïnvloeden. Hierdoor is een kiem van de mogelijkheid tot „denken" in de machine gelegd. Zo kan b.v. een zekere bewerking herhaald worden totdat een bepaald resultaat dat zich dan moet manifesteren door het omslaan van het teken van een getal bereikt is. De machine verstaat als het ware een aanwijzing luidende „enzovoort". De tweede eigenschap is de mogelijkheid tot het volgens gegeven aanwijzingen zelfstandig modificeren van éénmaal gegeven algemene bevelen. Met andere woorden: de machine kan reageren op een aanwijzing „mutatis mutandis". Door het bezit van de genoemde twee eigenschappen is de machine geworden tot een willige slaaf van de rekenaar. Behalve de aanwezigheid van genoemde faciliteiten is een reeks andere factoren mede bepalend voor de mate van flexibiliteit van de machine. Zonder hier verder op in te gaan, kan worden gezegd, dat de flexibiliteit van de machines in de laatste jaren zeer veel groter is geworden. En wel beperkt deze uitspraak zich niet tot de grote machines. Ook bij kleine machines zijn op dit stuk dikwijls opmerkelijke resultaten bereikt. De betekenis van het begrip flexibiliteit zal ik aan de hand van een voorbeeld nader toelichten. Van huis uit dient iedere machine door middel van een soort telegraaftekens te worden toegesproken in een passende taal, die we de „normaaltaai" of „code" voor de machine kunnen noemen. Deze taal is zo gekozen, dat ze voor „normale" problemen een redelijk compromis vormt tussen de snelheid waarmee de machine in die taal kan werken en de gemakkelijkheid, waarmee

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 34