«5 de rekenaar die, daar hij zelf niet meer rekent, thans deftig „programmeur" heet zich van die taal kan bedienen. In de regel echter wijken problemen af van wat ik een „normaal" probleem een ietwat zwevend begrip heb genoemd. Deze afwijking kan zo groot zijn, dat de normaaltaai voor de programmeur bepaal delijk ongemakkelijk is te noemen. Hij zal dan trachten, zich uitdrukkende in de normaaltaal, aan de machine een andere taal te leren, die hem zelf beter convenieert. Zo kan de programmeur bijvoorbeeld te maken krijgen met vele berekeningen met complexe getallen. Het verdriet hem dan, dat hij bij iedere optelling twee optellingen moet specificeren, bij een vermenigvuldiging vier elementaire operaties en bij een deling zelf nog meer. Hij spreekt dan met de machine een nieuwe taal af. In de nieuwe taal behoeft hij nu bij een optelling slechts de optelling der reële delen te ver melden. Het optellen van de imaginaire delen wordt dan door de machine krachtens een éénmaal gemaakte afspraak automatisch verzorgd. Voor andere bewerkingen gelden in de nieuwe taal overeenkomstige interpretatieafspraken. Dergelijke nieuwe talen, die „interpretatieve" codes heten, kunnen nu voor allerlei van het normale werk afwijkende bereke ningen worden gemaakt. Zo kan bijvoorbeeld de afspraak luiden, dat de bewerkingen verder steeds betrekking zullen hebben op vectoren, op matrices of dergelijke. De nieuwe code kan daarbij een zodanige kracht bezitten, dat een opdracht tot het oplossen van ioo vergelijkingen met 100 onbekenden in enige regels is neer te schrijven. Bij een dergelijke interpretatieve behandeling van problemen wordt natuurlijk niets voor niets verkregen. Tegenover het gemak dat de programmeur ondervindt staat een tragere werking van de machine. Deze moet immers bij iedere in de nieuwe code gegeven opdracht gaan uitzoeken, wat hier nu eigenlijk mee bedoeld wordt. Hoe flexibeler nu de machine is, des te kleiner is de factor waarmee de werksnelheid wordt beïnvloed. Bij een weinig flexibele machine zal een interpretatief programma voor complexe getallen bijvoor beeld 20 a 30 maal langzamer werken dan het overeenkomstige in normale taal gestelde programma. Een zeer flexibele machine zal hier misschien slechts een snelheidsverlies van een factor 5 vertonen. In het algemeen kan gezegd worden, dat bij een zeer flexibele machine het karakter gemakkelijk kan worden gewijzigd. Naar verkiezing kan de nadruk worden gelegd op eenvoud van behande ling voor de programmeur, grote werksnelheid, grote nauwkeurig heid en dergelijke. De ten aanzien van de nieuwe code te maken afspraken kunnen zelfs inhouden, dat de problemen verder geen gebruik meer zullen maken van de rekenkundige hoofdbewerkingen, doch dat op andere wijze causale verbanden gelegd worden tussen bepaalde grootheden, bijvoorbeeld in de zin van de gemathematiseerde logica. Zo kan men de machine gebruiken voor het onderzoek naar de werking

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 35