geest duidt. De nieuwe nuance van de betekenis van „automaat" klopt dus etymologisch beter dan de oude. De ontwikkeling in het tijdperk der automatisering vertoont alle kenmerken van een revolutie. In de eerste plaats is daar het tempo. Duurde het bij de eerste industriële revolutie een halve eeuw aleer Newcomens' eerste stoommachine tot een graad van volmaaktheid was ontwikkeld door Watt en wederom een halve eeuw voordat Carnot de theorie der warmte-krachtwerktuigen schiep, zo is bij de automatiseringsrevolutie deze gehele begin periode hooguit op één decennium te stellen. Ook heeft een „Umwertung aller Werte" plaats. Het is gebleken dat de sinds eeuwen bestaande scheidingslijn tussen hoofdarbeid en handenarbeid als hoogwaardige en lager aangeslagen arbeid verkeerd getrokken was. Ook een groot deel van de denkarbeid der witte-boord-arbeiders is ontmaskerd als te zijn routine-arbeid en derhalve vatbaar voor automatisering. En hier moet niet alleen aan de zuiver administratieve arbeid worden gedacht! Zoals hiervoor reeds bleek, is de toepassing van de rekenautoma ten niet beperkt tot zuiver rekenwerk. Zo is het niet verwonderlijk dat van de nieuwe techniek in steeds meerdere mate gebruik wordt gemaakt in de administratieve sector. Hier wordt namelijk reeds gewerkt met codificeerbare elementen cijfers en letters. Willen we hier het volle profijt hebben, dan moeten we bereid zijn in het maatschappelijk leven rekening te houden met het bestaan van administratieve machines. Verouderde administratieve gewoonten en wettelijke bepalingen, die het gebruik van machines in de weg staan, dienen te worden herzien. Een zeer belangrijk probleem dat om oplossing vraagt is het construeren van een machine die ons handschrift kan lezen. Het is jammer dat we menen aan onze beschaving verplicht te zijn onleesbaar te schrijven. Het Keltische schrift, Ogam, zou voor een machine veel gemakkelijker zijn geweest. De steeds grotere groei van de administratie in het semi-auto- matische tijdperk met zijn kantoormachines heeft een sterke centraliserende tendens opgeroepen, daar dikwijls alleen een gecen traliseerde administratie efficiënt kon werken. Een efficiënte bedrijfsvoering moet echter vaak gedecentraliseerd zijn in verband met een eventueel geografisch gespreid produktieapparaat of alleen al omdat een gecentraliseerde leiding van een zéér groot bedrijf niet soepel genoeg werkt. De nieuwe techniek nu maakt een gecen traliseerd administratief systeem mogelijk onder behoud van een gewenste graad van autonomie der onderafdelingen. Hiertoe worden de onderaf delingen eventueel door middel van elektrische communicatiemiddelen verbonden met een centraal informatie verwerkingssysteem. Dit laatste kan dan naar behoefte optreden als staforgaan van zo'n onderafdeling dan wel ten behoeve van de centrale leiding. Het gevaar dient wel te worden onderkend dat de nieuwe middelen go

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 40