de potentie van het papier aanzienlijk vergroten en hierdoor het middel par excellence vormen tot dirigisme, perfectionisme, bureaucratie, ja zelfs tot het vormen en in stand houden van een slavenstaat. Ook op het gebied der eigenlijke produktie is de nieuwe auto matiseringstechniek doorgedrongen. In de eerste plaats vindt men hier de in de automobielindustrie toegepaste zogenaamde „Detroit- automation". Dit is eigenlijk een geperfectioneerd lopende-band- systeem. Het is veeleer een voorbeeld van volledige mechanisering dan van automatisering in de tot nu toe beschouwde zin. Doch hiernaast is ook een wijze van automatisering in opkomst, waarbij één of meer bewerkingsmachines onder bestuur worden gebracht van een rekenautomaat, die de rol van centraal zenuwstelsel vervult. De mens commandeert nu de bewerkingsmachines via de rekenautomaat. Hierdoor kunnen ingewikkelde werkstukken worden gemaakt, waarbij de mens slechts op zo summier mogelijke wijze zijn bevelen aan de rekenautomaat geeft. Het routinewerk bij de bediening wordt hierbij zoveel mogelijk geëlimineerd. Eenvoudig door programmatische aanwijzingen aan de rekenautomaat te geven, kunnen de dimensies van werkstukken gewijzigd worden of kan zelfs worden overgeschakeld op het maken van andere werkstukken. De Detroit-automation is een vorm van massaproduktie pur sang, waaraan dus de tendens tot uniformering, standaardisering en de hiermee gepaard gaande vervlakkende invloed op ons maat schappelijk leven eigen zijn. Voor de andere automatiseringsvorm die met programma besturing zijn de vooruitzichten op dit stuk gunstiger. Stan daardisering van het produkt is hier namelijk geen voorwaarde. Er wordt alleen een zekere mate van gelijksoortigheid van de toe te passen bewerkingen vereist. Hoewel ook hier de massa groot moet zijn, geldt dit niet voor ieder produkt afzonderlijk, doch slechts voor het totaal. Bij één bepaald produkt kunnen nog individuele variaties, b.v. in de maten, worden toegelaten. Ook behoeven de produkten van een bepaalde serie niet noodzakelijkerwijs direct achter elkaar te worden vervaardigd. Reproduktie op nabestelling blijft te allen tijde mogelijk. Deze nieuwe wijze van produceren kan het best worden omschreven als een soort „maatconfectie", die het midden houdt tussen kleding naar maat en confectie. „Automatisation bien ordonnée commence par soi-même". De uiterste consequentie van het doorvoeren der automatisering is, dat men zich niet direct toelegt op de produktie van automatische toestellen, doch eerst door rekenautomaten bestuurde machines vervaardigt, die zelf weer automaten kunnen maken. In de Verenigde Staten is dit beginsel reeds tot een begin van uitvoering gekomen. Het lijdt geen twijfel dat deze parthenogenese van automaten een belangrijke rol zal spelen in de toekomstige technische ontwikkeling. Het behoeft natuurlijk geen betoog dat de geboden mogelijk- 9i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 41