92 heden tot grotere produktie en bijaldien tot een hogere levens standaard in onze wereld met zijn steeds groeiende bevolking dienen te worden benut. Er dient opgemerkt te worden dat de goederen die zich voor een volledig automatische produktie lenen, in hoofdzaak secundaire behoeften betreffen. Al kunnen we onge twijfeld meer koelkasten, auto's, televisietoestellen en levensmidde len in blik verwachten, toch krijgen we als direct gevolg van de automatisering geen mud aardappelen of geen baal wol meer. Hoogstens kan dit indirect het geval zijn door opvoering van de wetenschappelijke methoden bij de voortbrenging en bij de verbete ring van het verkeer. Er zal gewaakt dienen te worden tegen een scheppen van schijnbehoeften welker bevrediging ons eer armer dan rijker maakt. Het ligt natuurlijk niet op mijn weg de sociale gevolgen van de volledige automatisering te bespreken, zoals de te verwachten structuurwijzigingen, verkorting van de werkweek tot b.v. 30 uren, de noodzaak tot omscholing en dergelijke. Op één punt wilde ik een uitzondering maken. De werktijdverkorting is wel zeer attractief, doch het is zeer de vraag of deze wel voor alle categorieën werkers waar te maken is. Wanneer consequent het routinewerk door machines wordt overgenomen, dan is het overblijvende werk natuur lijk van een hoger gehalte. Er treedt een „upgrading" op, zoals enkele voorbeelden van uitgevoerde automatiseringen in Amerika al hebben laten zien. En nu is het zeer de vraag of het mogelijk is dit overblijvende werk gelijkmatig te verdelen. Dit hangt onder meer af van de verdelingskromme van het intelligentiequotiënt. Het is mogelijk, dat het vraagstuk van de overbelasting van de groepen der leiders en specialisten nog ernstiger vormen aanneemt. Het Engelse DSIR (Departement of Scientific and Industrial Research) ziet in de tekorten in deze groepen zelfs een ernstige remming voor de doorvoering van de volledige automatisering. Thans wil ik de rol van de toegepaste wiskunde in de toekomstige ontwikkeling bezien. Volgens de wet van vraag en aanbod zal, nu de prijs van rekenwerk zeer belangrijk dalende is, een toeneming van de vraag te verwachten zijn. Daar voor het toepassen van numerieke methoden veelal nog het experiment en zelfs de slag in de lucht als uitwijkmogelijkheden worden gebruikt, is de vraag elastisch. Hierdoor kan de te verwachten toeneming van de vraag vrij groot zijn. Van oudsher wordt de scheidingslijn tussen toegepaste wiskunde en techniek daar getrokken, waar het ontwerp, de directe voor bereiding tot de materialisering, begint. De techniek der volledige automatismen gaat nu ten dele de richting op van een uitvoering met organen die zo weinig mogelijk gedifferentieerd zijn en onder bestuur van een rekenautomaat staan. Zowel de genoemde organen als de elementen van de rekenautomaat zijn veelal vatbaar voor een verregaande standaardisering. Het hoofdprobleem betreft dan de massaregie van de onderdelen. En van deze massaregie nu kan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 42