93 niet gezegd worden dat het een specifiek technisch onderwerp is. Het werk kan hier dikwijls ook met vrucht gedaan worden door een wiskundige met enig technisch inzicht. De taal, die hier wordt gesproken is die van het gezonde verstand, eventueel ondersteund door de gemathematiseerde logica, die tegenwoordig gemeen bezit is van wiskundigen en technici. Op dit punt is dus een uitbreiding van het debiet der toegepaste wiskunde mogelijk. Bij de toeneming van het gebruik van de toegepaste wiskunde zal waarschijnlijk het zwaartepunt iets verschuiven van de analyse naar de numerieke methoden. De analyse levert namelijk nooit direct antwoorden. Haar resultaten behoeven steeds een nadere toepassing van numerieke methoden. De analyse houdt zich eigenlijk bezig met de transformatie van een probleem, todat het laatste een vorm heeft gekregen die met numerieke methoden zonder bezwaar kan worden aangepakt. Wanneer nu, zoals tegenwoordig, numeriek werk zoveel gemakkelijker en goedkoper wordt, zal men minder behoefte hebben om de analytische behandeling tot het uiterste voort te zetten. Met de toenemende massificatie van het maatschappelijk leven zullen de statische methoden, die adequate mathematische beschrij vingen van het massagebeuren leveren, in belangrijkheid toenemen. Min of meer een pendant van de statistiek vormt de toegepaste stochastiek, die, op grond van analyse van een aan de hand van statistische methoden opgesteld waarschijnlijkheidsmodel van bepaalde massaverschijnselen, aan de praktijk aanwijzingen geeft hoe de massaregie het doeltreffendst kan worden ingericht. Het gebied van de „operations research", ontstaan tijdens de jongste oorlog, omvat onder meer de toegepaste stochastiek. Ook dit onderdeel der toegepaste wiskunde neemt in belangrijkheid toe. Min of meer kan hier worden gesproken van een grensgebied tussen wiskunde, techniek én economie. Voor alle vier genoemde gebieden van de toegepaste wiskunde is een goede samenwerking met de techniek nodig. Bij de analyse is dit nodig om tot een juist stellen van de mathematische problemen te geraken, om de toelaatbare verwaarlozingen te maken en om de uitkomsten goed te interpreteren. Bij de numerieke methoden wordt gebruik gemaakt van ingewikkelde technische hulpmiddelen de rekenmachines. Bij de statistiek is contact met de techniek noodzakelijk om zeker te zijn dat de steekproeven representatief zijn. Bij de operations research tenslotte kunnen de aanwijzingen voor de praktijk slechts goed gegeven worden bij voldoende kennis van de technische mogelijkheden. Zoals u weet is aan deze technische hogeschool onlangs een nieuwe studierichting, namelijk die van wiskundig ingenieur, ingesteld. De toeneming van de toepassing der wiskunde, de grotere differentiatie van de taken der hierbij betrokkenen, alsmede de noodzaak tot een steeds nauwer contact met de techniek recht vaardigen naar mijn mening de genomen stap ten volle. De omvang

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 43