de orde van de dag. Talloze gemeenten en overheids- of semi- overheidsbedrijven kwamen zo in het bezit van lager landmeet kundig personeel, dat eerst bij het kadaster zijn opleiding kreeg en er daarna praktisch werd gevormd. Deze werkgevers betaalden veelal een salaris, dat aan middelbaar-technisch, doch niet aan lager technisch personeel toekwam. De metingsaanvragen van particulieren kwamen in groter getale dan ooit te voren. De enorme uitbreiding van de ruilverkavelingswerkzaamheden (die vóór alles moesten worden uitgevoerd, wijl anders de zo gewenste rationalisatie in de landbouw geen voortgang zou hebben) veroorzaakte over heveling van het personeel van de gewone dienst naar de ruil- verkavelingsdienst. In de Tweede Kamer kwamen steeds klachten over de toenemen de achterstand, zowel in het Voorlopig Verslag als bij de begrotings debatten, speciaal in de vergaderingen van 16 november 1954 en 6 februari 1957! De toename van het werk in die mate als genoemd, was niet te voorzien. Nieuw vakkundig personeel kan men niet opkweken in enkele maandendat geldt voor middelbaar-technische krachten even goed als voor landmeters. Gelukkig dat het Hoofdbestuur de laatste jaren meer en meer aan de door Stoorvogel gedane voorstellen gevolg heeft willen geven. Aan de opleiding tot tekenaar aan het C.T.O. werd sterke uitbreiding gegeven. De vervaardiging van een soort stamplans op film, waarvan gemakkelijk lichtdrukken zijn te maken, werd op grote schaal ter hand genomen. De reproduktieafdeling van het kadaster te Amster dam verkreeg een veelsoortig modern instrumentarium. Theodolieten, planimeters en rekenmachines konden in grote aantallen worden aangeschaft. Meer en meer zijn dienstauto's in bedrijf gesteld voor de veld dienst de gehele evolutie van fiets tot volkswagen heeft Stoorvogel in zijn tijd meebeleefd. En wat zijn er de laatste jaren verscheidene typisch ige-eeuwse kadasterinterieuren omgetoverd in moderne kantoorinrichtingen met stalen meubels en praktische kasten. Veel achterstand is er hierbij ingehaald. Stoorvogel is ook inspecteur van de hypotheken geweest; niet alleen inspecteur van het kadaster. De bewaringen hadden zijn bijzondere zorg, al was zijn positie hierbij niet zo gemakkelijk, omdat de hypotheekbewaarders immers rechtstreeks onder de directeurs van 's Rijks belastingen ressorteren. Hij zag echter het grote belang in van een centraal toezicht op alle bewaringen, waardoor meer eenheid in de toepassing van de voorschriften gewaarborgd was. De wet betreffende de vernieuwing van de hypothecaire inschrij vingen te Nijmegen (waar bijna het gehele archief van het hypotheek kantoor in 1944 door brand werd verwoest) eiste uitgebreide uitvoeringsvoorschriften, die onder Stoorvogels leiding werden 147

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 49