342 C.E.R.N. (Organisation Européenne pour la recherche nucléaire) hadden namelijk, alvorens tot de inrichting van een atoomcentrum over te gaan onderzocht of er uit bodembewegingen relatieve afstandsveranderingen in de plaatsing van de instrumenten zouden kunnen voortvloeien en zo ja van welke orde van grootte deze afstandsveranderingen zouden zijn. De resultaten van dit onderzoek wezen op relatieve afstandsveranderingen, die in tienden van mm's per ioo m werden uitgedrukt en die gedeeltelijk periodiek op traden. De grootte der periode wees op invloed van de maan! Het atoomcentrum te Genève is dan ook ingericht zonder aircon ditioning of stalen buizen om door te richten. Behalve met het tijdprobleem worstelde Commissie III moeizaam met het taalprobleem. De strijd werd voornamelijk en op bewon derenswaardige wijze gestreden door de tolken: Mrs. Clara Slee, Dr. Holmstrom, de Heer Loose en Dipl.-Ing. Melchers. Toch was het in deze bij uitstek technische commissie soms bijna on mogelijk ogenblikkelijk juiste vertalingen te geven. In dat geval sprong de geodeet onder de tolken, Dipl.-Ing. Melchers uit Frankfort, in. Wat hij presteerde grenst aan het ongelofelijke: zijn parate kennis van het Frans, Duits en Engels het technisch taalgebied incluis zowel als van de geodesie is fenomenaal. Wil er echter in de toekomst bij Commissie III meer gelegenheid zijn voor discussie dan zal er gestreefd moeten worden naar simultane ver talingen het na elkaar vertalen van een inleiding in de twee andere officiële congrestalen kost te veel tijd. Bovendien is het niet prettig drie keer hetzelfde te moeten aanhoren, al is het dan in verschil lende talen! De zittingen van Commissie III van het IXe F.I.G. congres stonden onder voorzitterschap van Prof. F. Hunger uit Berlijn. Hij slaagde er in binnen de aan vergaderuren beschikbare tijd alle programma-onderdelen te behandelen en aan alle wensen aangaande spreekbeurten en spreektijden te voldoen, onvermoeibaar als hij was in zijn streven ieder het zijne te geven. Zijn presidentieel rapport siert de commissie. Maar één van de beste herinneringen werd toch gegeven door zijn eenvoudige, vriendelijke persoonlijkheid. Want wat zou betere herinneringen kunnen geven dan het prettige, genoeglijke contact met een goed mens?" Omtrent de werkzaamheden in Commissie IV (Urbanisme) schreef de Heer Rienks: „De bijeenkomsten van Commissie IV stonden onder de voor treffelijke leiding van Mr. B. J. Collins, County Planning Officer van Middlesex, London, daarbij geassisteerd door zijn secretaris, Mr. Martin French. Binnengekomen waren een tweetal speciale rapporten: „The functions to be fulfilled by large scale maps in big cities", samen gesteld door The Royal Institution of Chartered Surveyors, Londen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 16