LANDMEETKUNDE Tenslotte richtte uiteraard de president van de F.I.G., Prof. Roelofs, zich tot zijn disgenoten om hun nogmaals dank te brengen voor het goede verloop van het congres en om hun een tot weerziens toe te roepen in 1961 in Wenen. Een geanimeerd bal hield na het banket een grote schare nog enkele uren bijeen. Ir. H. L. van Gent Litteratuuroverzicht Dipl.-Ing. F. Töpfer. Ableitung von Winkeln übergeordneter Dreiecke aus Dreiecksnetzen. Mïtteilungen des geodatischen In- stituts der Technischen Hochschule Dresden, Heft 1, 123 blz., 21 X 14 cm. Dresden, 1956. In deze dissertatie wordt de door Prof. A. Tarczy-Hornoch en Prof. St. Hazay ontwikkelde triangulatiemethode foutentheoretisch onderzocht. Deze werkwijze, die in Hongarije reeds praktische toe passing vindt, bestaat uit het afleiden van een net van de Ie orde uit een van lager orde. Als hoekpunten van het net van hogere orde worden punten van het net van lagere orde gekozen, zodanig, dat gunstig gevormde primaire driehoeken ontstaan. De gedeelten van het net van lagere orde in ieder van deze driehoeken worden afzonderlijk vereffend en vervolgens gebruikt voor de bepaling van de elementen van de driehoeken van de Ie orde. Door het verwaarlozen van de voorwaarden in en om de punten op de scheidingslijnen tussen de netsdelen (horizon- en sinus voor waarden) is deze werkwijze een benaderingsmethode. Wel oefenen alle gemeten hoeken (of richtingen) hun invloed uit op de te be rekenen primaire elementen. Deze zijn daarom ook niet onafhanke lijk. Daar de punten van lagere orde toch bepaald moeten worden en het directe meten van de primaire richtingen zeer tijdrovend is, is deze werkwijze zeer voordelig. Töpfer begint met zijn nauwkeurigheidsonderzoek op laag niveau, waaruit geen praktisch bruikbare conclusies kunnen worden ge trokken ten aanzien van de nauwkeurigheid van bovengenoemde afgeleide grootheden. Afhankelijk van de beschikbare gemeten grootheden zullen de hoeken, richtingen, zijden (bij gemeten bases) of coördinatenverschillen (azimuts en bases) worden berekend. Töpfer behandelt de bepaling van hoeken, zijnde de meest al gemene mogelijkheid. De hoeken van de driehoeken van de Ie orde volgen uit de coördinaten van de hoekpunten, berekend met behulp van de vereffende hoeken uit de bijbehorende netsdelen van lager orde, in een hulpstelsel. De berekende hoeken zijn onafhankelijk van de hiervoor nodige aanname van schaal en oriëntering van de deelnetten. 352

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 26