364 meting ter plaatse alle vroegere meetgegevens kritisch bekijken en vergelijken. Na de mening, dat een cijfer kadaster alleen kan voldoen aan de door een g.b. gestelde eisen, als onhoudbaar gekwalificeerd te heb ben, komt hij tot de conclusie dat van geval tot geval onderzocht zal moeten worden, welke zekerheidsgraad de meting heeft, daar de waarde en de betrouwbaarheid van een meting in hoge mate afhangt van de persoonlijke eigenschappen van de uitvoerders. Slotbeschouwing. Wij kunnen niet anders dan ons erover verheugen, dat een werk verschenen is, dat een zo duidelijk beeld geeft van de inhoud en de betekenis van de instituten Grundbuch (openbaar register) en ka daster, alsmede van de samenhang tussen deze beide, als het onder havige, al is misschien het laatste gedeelte naar onze mening zeker niet het onbelangrijkste wat oppervlakkig behandeld. Een ieder die zich voor het kadaster en de publiciteit interesseert kan de lezing ervan niet anders dan warm worden aanbevolen. Men zij er echter op bedacht, dat het is geschreven door een Duitser voor Duitsers, dat het onderwerp het Duitse kadaster en grondboek betreft en dat daardoor het werk zich slechts leent voor een gron dige vergelijkende studie, indien men er in slaagt de soms zeer ver borgen essentialia op te sporen en systematisch te verzamelen. Ook de hervormers van het Nederlandse kadastrale stelsel zullen met vrucht van dit werk gebruik kunnen maken, al ware het slechts om te voorkomen, dat de vele fouten, die het Duitse stelsel aan kleven, in het Nederlandse zouden binnensluipen. Mr. ir. C. G. van Huls Prof. Dr. E. Pinkwart und W. Heubes, Grenzrecht und Grenzprozess. Sammlung Wichmann, Band 19. 151 blz., 25 X 17 cm. Herbert Wichmann Verlag, Berlin, 1958. Dit werk kan worden beschouwd als een complement van het hiervoor besproken boek van Dr. Kurandt, in het bijzonder van de laatste afdeling, waarin de band tussen kadaster en burgerlijk wetboek (de paragrafen 891 en 892) ter sprake komt. De schrijvers geven in het kort een 40-tal processen weer, waarbij in de meeste gevallen de grenzen van een perceel onderwerp van geschil waren. Deze compilatie beslaat niet minder dan 112 bladzijden; de overige bevatten een voorwoord, een kort overzicht van alle procesge- vallen met een reeks daaruit door de schrijvers getrokken conclu sies en een uittreksel uit de voornaamste wettelijke bepalingen (o.a. enige paragrafen van het B.G.B.), voor zover deze voor de lezer van belang zijn. Blijkens het voorwoord is, nadat Plahn (1911) zijn boek „Grenz prozess", waarin hij enige processen zeer uitvoerig beschreef, liet

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 38