FOTOGRAMMETRIEEN CARTOGRAFIE 36e. toe te schrijven en zonodig met de betrokkenen die verschillen te bespreken. Het is vooral zijn plicht binnen het terrein van zijn bevoegdheden de betrokkenen zodanig te beïnvloeden dat zij het eens worden en dat grensgeschillen worden bijgelegd of geheel worden vermeden". En even verder zeggen de schrijvers: „De landmeetkundige ingenieur mag uit deze voorbeelden voorts de conclusie trekken, dat hij juist met betrekking tot par. 892 B.G.B. niet mag vooruitlopen op een wettelijke uitspraak. Hij moet zich voor alles hoeden de betrokken grondeigenaren na de overdracht de goede trouw m.b.t. de kadastrale aanduiding te suggereren, waar zij in werkelijkheid in het geheel geen aanspraak op kunnen maken". Evenals en met het werk van Dr. Kurandt biedt „Grenzrecht und Grenzprozess" de critische lezer de gelegenheid om zich, zij het moeizaam, een min of meer volkomen beeld te vormen van de ingewikkelde machine (waarvan de wet, het grondboek en het kadaster wel de belangrijkste onderdelen vormen) waarmee men in Duitsland de zakelijk rechthebbende tracht te beschermen. Mr. ir. C. G. van Huls Photogrammetrische Wochen 1958 te München Niet alleen voor de stad München, die dit jaar haar 8oo-jarig bestaan viert, maar ook voor de Photogrammetrische Wochen is 1958 een jubileumjaar. De in september j.l. gehouden cursus was namelijk de 5de in de na-oorlogse reeks; telt men de in Jena ge houden Ferienkurse in 1909 voor het eerst onder leiding van Pulfrich georganiseerd erbij, dan komt men tot een totaal van 25. Zelfs in dubbele zin dus een jubileum. De nog steeds grote internationale belangstelling wijst er wel op, dat deze voordrachten reeksen in een behoefte voorzien en zal ongetwijfeld voor de orga nisatoren Technische Hochschule en Zeiss Aerotopograph een aanmoediging zijn om op de gevolgde weg door te gaan. Bovendien speelt hierbij natuurlijk de snelle ontwikkeling die de fotogramme- trie doormaakt een rol: enerzijds tracht men de nauwkeurigheid steeds verder op te voeren, anderzijds probeert men door rationali sering en automatisering de kosten te verlagen. Daar het onmogelijk is gedurende een tweeweekse cursus alle facetten van de fotogrammetrie te behandelen had men zich voor deze Photogrammetrische Wochen welbewust beperkt tot twee onderdelen, namelijk aerotriangulatie en kaartering op grote schaal. Ik zal niet trachten van elk der gehouden lezingen een samen vatting te geven, maar per onderwerp een overzicht geven van het behandelde.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 40