368 Bij de kaartering op grote schaal speelt vooral de te behalen nauwkeurigheid een rol. Dat toepassing van de fotogrammetrie economisch verantwoord is, wordt wel algemeen aanvaard. Dr. Pütz gaf in zijn voordracht hierover nogmaals vele cijfers; één bepaald percentage is niet te noemen voor de kostenbesparing. Deze is afhankelijk van vele factoren; ze varieert van ca. 20% tot ca. 65%. De tijdwinst varieert van 35% tot 55%. In Duitse kadasterkringen is men het echter nog niet eens over de vraag of de fotogrammetrie nauwkeurig genoeg is; de ene op vatting is dat perceelgrenzen zo nauwkeurig mogelijk, d.w.z. met een standaardafwijking van enkele centimeters opgemeten moeten worden, en wel zodanig dat latere uitzetting met dezelfde nauw keurigheid mogelijk is. Een andere opvatting, die meer veld wint, is dat economische motieven hier een rol moeten spelen. Aard van de grenzen, waarde en gebruik van de grond moeten van invloed zijn op de nauwkeurig heid waarmee de opmeting geschiedt. Voor de aanhangers van deze tweede opvatting komt toepassing van fotogrammetrie als kadas trale meetmethode in aanmerking. Ook de factor tijd is nog van belang. Opmeting volgens klassieke methoden duurt veel langer dan luchtkaartering. Wil men van een geheel land nieuwe kaarten vervaardigen, dan is toepassing van de fotogrammetrie de enige methode als men tenminste binnen redelijke tijd tot resultaat wil komen. En ook wat de nauwkeurigheid betreft worden de resultaten steeds beter. Als voorbeeld moge dienen de onlangs in Oostenrijk uitgevoerde fotogrammetrische opmeting van een gebied bij Graz. Bij een opnameschaal van 1:11.000 bedroeg de standaardaf wijking in gesignaliseerde punten 5 cm. De gebruikte camera was een R.C. 7 met Aviogon-objectief. In het programma van de Photogrammetrische Wochen waren behalve de voordrachten ook een groot aantal demonstraties en oefeningen met diverse fotogrammetrische instrumenten opgeno men. Ook een tweetal automatische rekenmachines, de Z n en de Z 22 waren ter demonstratie aanwezig, zodat de deelnemers ook in praktisch opzicht een indruk konden krijgen van de toepassing der nieuwe ideeën in de fotogrammetrie. Ir. P. A. Roos Litteratuuroverzicht A. Burger, Photographies aériennes et aménagement du territoire. 128 blz., 27 X 18,5 cm. Prijs 700 fr. Uitgave Dunod, 92, Rue Bonaparte, Paris (6e), 1957. In een zeer gedegen studie ligt hier een uitbreiding voor ons van het nog zo schaarse materiaal op het gebied van fotointerpretatie. Met de grootste belangstelling zal men kennis nemen van datgene, wat op het gebied van bodemgebruik in stedenbouw uit luchtfoto's

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 42