VERSCHILLENDE ONDERWERPEN 373 minimumoppervlakte voor grote schalen 500° ha, voor kleine schalen 50.000 ha. Vooral bij kaartering op grote schaal hebben ook de kosten van paspuntsbepaling belangrijke invloed op de economie. Besparing daarop kan men verkrijgen door gerichte opnamen of opnamen met 90% langsoverlapping te maken. Dit laatste is voor de vliegtuigbemanning eenvoudiger en daarom aan te bevelen. Als voorbeeld wordt voor een gebied bestaande uit vier stroken met elk vijf opnamen een besparing van DM. 900 berekend. Het tijdstip van opname wordt in de eerste plaats bepaald door de weersomstandigheden; in Duitsland en ook in Nederland zijn er slechts weinig goede vliegdagenuit weerstatistieken kan men zien wanneer er de meeste kans is op succes. Stelt men verder als eis dat de zonshoogte minstens 30 gr moet zijn, dan wordt op onze breedte de tijd van november tot maart uitgesloten voor opname. Ook de tijd van de dag beschikbaar voor opname wordt door deze eis uiteraard beperkt; uit een opgenomen grafiek zijn de diverse mogelijkheden eenvoudig af te lezen. Een litteratuurlijst geeft tenslotte de bronnen aan, waaruit is geput. Ook de naam van de schrijver van deze dissertatie treffen we hier verschillende malen aan. Hoewel, zoals ook al uit dit laatste mag blijken, deze verhandeling niet veel nieuwe gezichtspunten biedt, en meer een compilatie van bestaande opvattingen en kennis is, is zij toch vooral door de overzichtelijke samenstelling van het geheel een nuttige bijdrage tot de fotogrammetrische litteratuur. Ir. P. A. Roos 43. Deutscher Geodatentag 1958 Van 24 t/m 27 september j.l. is in Stuttgart de 43. Deutscher Geodatentag gehouden. Dit congres van de „Deutscher Verein für Vermessungswesen", dat ook door vrij veel niet-Duitsers werd bijgewoond, stond in het teken van de automatisering in de land meetkunde. Tijdens de openingsplechtigheid, waarbij nog al wat officiële personen het woord moesten voeren, werd voor het vele en belangrijke werk, dat hij voor de vernieuwing van het kadaster in Württemberg heeft gedaan, aan Dr. F. Kurandt uit Wiesbaden de F. R. HELMERT-gedenkpenning met bijbehorende oorkonde uit gereikt. Dit is een zeldzame onderscheiding, die tot nu toe slechts een paar maal is verleend. In zijn dankwoord wentelde Dr. Kurandt op sympathieke wijze de hem betoonde eer af op zijn medewerkers, van wie hij steeds de grootste steun had ondervonden, terwijl hij nog memoreerde, dat hij niet in staat zou zijn geweest iets te bereiken, als niet de desbetreffende regeringsautoriteiten een open oor hadden gehad voor zijn nieuwe ideeën. De openingsrede werd uitgesproken door de Leitender Regie-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 47