in het gebouw voor Werktuig- en Scheepsbouwkunde in Delft was ingericht. De met geestige opmerkingen doorweven openingsspeech werd uitgesproken door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Mr. J. Klaasesz, waarna een eerste rondgang langs de tentoonstelling werd gemaakt. In de daartoe ter beschikking gestelde ruimte in de moderne zalen en gangen hadden 12 landen een overzicht gegeven van de landmeetkunde, de cartografie of de ruilverkaveling. Ieder op zijn eigen wijze. Het „Quadrant van Snellius", dat als onderdeel van de Neder landse cartografische inzending in de hall stond opgesteld, trok wel bijzonder veel aandacht. De 26 firma's die op expositieruimte beslag hadden kunnen leggen toonden tekenpapier, gravimeters, loepen, luchtcamera's, passer dozen, autografen, jalons, optische pantografen, waterpasinstru menten, doorgangsinstrumenten, een relaisrekenmachine, kortom alles wat men nodig kan hebben als men op de een of andere wijze de landmeetkunde uitoefent. En van hetgeen niet in natura aan wezig was, waren afbeeldingen of vouwbladen ruimschoots voor handen. De eerste congresdag werd besloten met een officiële ontvangst van de congresdeelnemers en hun dames door de Nederlandse regering en de gemeente Den Haag. Tijdens deze bijeenkomst was er voor de congressisten ook alle gelegenheid onderling betrekkingen aan te knopen of bekenden van verre te begroeten, waarvan dan ook een dankbaar gebruik werd gemaakt. Op bladzijde 11 van het welverzorgde congresprogramma-boekje vindt men een blokjesfiguur, tezamen de letters F.I.G. vormend en aangevend de onderlinge band tussen de commissies en organisa ties, die door de Fédération Internationale zijn gebundeld. Gelukkig kan de omvang van de werkzaamheden van de zeven verschillende technische commissies en het belang daarvan niet worden afgemeten aan de grootte van de blokjes in deze figuur. Immers genoemde com missies maken met elkaar slechts een gedeelte uit van de letter ,,G". Uit het volgende moge blijken, dat in de technische commissies gedurende een volle week hard is gewerkt. Hoewel in de ene com missie wat meer is bereikt dan in de andere, hetgeen misschien o.m. werd veroorzaakt door de aard van de te behandelen onderwerpen, kan men in het algemeen de resultaten wel met tevredenheid bezien. Daar geen enkele congresdeelnemer in staat is geweest alle com missievergaderingen bij te wonen, is om een overzicht te kunnen geven de medewerking gevraagd en verkregen van de contact secretarissen van deze commissies. Ir. F. Harkink deelde aangaande commissie I het volgende mede „De twee zittingen van Commissie I (Technisch woordenboek) waren niet veel meer dan een formaliteit. Op de eerste zitting is het 330

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 4