376 culturele aangelegenheden. De voorlopers van de topografische kaart dateren al uit de oudheid. De moderne ontwikkeling van de landmeetkunde zorgde echter voor een hechtere grondslag voor deze kaarten. Kadaster en triangulatiediensten schiepen het meetwerk dat in de topografische kaart gestalte kreeg. De economisch ont wikkelde landen bezitten al sinds jaar en dag zulke topografische kaarten op verschillende schalen. Voor weinig ontsloten en voor onderontwikkelde gebieden vindt de vervaardiging van topografische kaarten nu pas plaats. In de meeste landen van Europa zijn de oude metingen ieder voor zich binnen de landsgrenzen uitgevoerd. Een onderlinge verbinding tussen de metingen was er niet. In de grensgebieden treden daardoor bij de topografische kaarten hiaten of overlappingen op. Ook het kaartformaat is niet overal gelijk. Het nieuwe streven van de geodesie is netten van vaste punten over uitgestrekte gebieden aan te leggen, die op zijn minst de con tinenten zonder hiaten bedekken. De modernisering van geodetische en fysische meetmethoden en het inschakelen van rekenautomaten voor de vereffening zijn de wetenschappelijk-technische voor waarden tot het verkrijgen van een goed resultaat. Hiertoe kan in nieuw te ontsluiten gebieden de luchtfotogrammetrie een be langrijke rol spelen. De geodetische metingen verplichten de topo grafische cartografie aandacht te schenken aan meetkundige eisen die de kaart een specifiek en universeel gebruik verschaffen." De voordrachten werden nog verduidelijkt door excursies naar enkele fabrieken. Zo bestond de gelegenheid het rekencentrum te bezichtigen van het Landesamt für Flurbereinigung und Siedlung, van de I.B.M. te Sindelfingen of van de Daimler-Benz-Werke. Voorts was er een excursie naar de Zeiss-Werke te Oberkochen en tenslotte een naar het Landesvermessungsamt, dat in Stuttgart een hypermoderne huisvesting heeft. Ir. H. L. van Gent Onderzoek voor landmeetkundig ambtenaar-A van het kadaster 1 953 Opgave i. In 1930 is het grote boscomplex ten zuiden van de punten 91 en 92 door middel van een zelfstandige kaartering op schaal 1 5000 in het oude plan gekaarteerd. De kad-stenen 91 en 92 liggen in een tien meter brede weg. Ten opzichte van het ruitennet van het plan zijn de uitgepaste coördinaten van de genoemde punten: 91 X 73,1 Y 91,9 92 X 887,9 Y 2I3>3- De rechte gemeentegrens snijdt twee ruitlijnen in de punten: X 0,0 Y 375,0 en X -f 1000,0 Y 616,0.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1958 | | pagina 50